Content

Zaakceptowane KP

Goltor Jarom

Re: Goltor Jarom

Postprzez Kirył » 24 Cze 2012, o 20:26

Goltor napisał(a):przez http://www.pbfguild.com/
dzięki, zapamiętam.

Tex :

And you? You already have your beskar'gam?
Do not wait! join the clan skirata now!
Mandalore needs you!

right?


owszem, co do słowa.
i co Indyk? są jeszcze mądrzy ludzie na tym świecie...
POSTAĆ GŁÓWNA
Image



POSTACI ARCHIWALNE
Tex Arvo - Mandalorianin


„– Na moim sihillu – warknął Zoltan, obnażając miecz – wyryte jest starodawnymi krasnoludzkimi runami prastare krasnoludzkie zaklęcie. Niech no jeno który ghul zbliży się na długość klingi, popamięta mnie. O, popatrzcie. – Ha – zaciekawił się Jaskier, który właśnie zbliżył się do nich. – Więc to są te słynne tajne runy krasnoludów? Co głosi ten napis? – „Na pohybel skurwysynom!””
Awatar użytkownika
Kirył
Gracz
 
Posty: 176
Rejestracja: 6 Maj 2012, o 22:11
Miejscowość: Tomaszów Mazowiecki

Re: Goltor Jarom

Postprzez Goltor » 24 Cze 2012, o 20:26

Och, a więc cały świat jest niedouczony... cóż, zobaczymy, może zacznę pisać z dużej litery rasy...
Image

gadu : 9786913
Awatar użytkownika
Goltor
New One
 
Posty: 28
Rejestracja: 23 Cze 2012, o 10:23

Re: Goltor Jarom

Postprzez Mistrz Ind'yk » 24 Cze 2012, o 20:32

Dobra, to może inaczej, skoro zaczynasz z całym światem wyjeżdżać. Widziałeś kiedyś książkę Gwiezdnych Wojen przetłumaczoną na polski? To spróbuj zobaczyć i dowiesz się, że cały świat, mimo swojego niedouczenia, jednak pisze nazwy ras z dużej litery ;) .
Awatar użytkownika
Mistrz Ind'yk
Gracz
 
Posty: 1735
Rejestracja: 21 Cze 2011, o 12:42

Re: Goltor Jarom

Postprzez Goltor » 24 Cze 2012, o 20:33

Przyznam się bez bicia, że w życiu nie miałem w ręce książki sygnowanej logo SW. ZA to mnóstwo fantasy, i tam nie ma :p Możemy się tak kłócić w nieskończoność, więc zakończmy to i tyle. Ja spróbuję, ty przestaniesz się czepiać ;)
Image

gadu : 9786913
Awatar użytkownika
Goltor
New One
 
Posty: 28
Rejestracja: 23 Cze 2012, o 10:23

Re: Goltor Jarom

Postprzez Mistrz Ind'yk » 24 Cze 2012, o 20:38

Okej, mi tam pasuje. Polecam też przeczytać kilka GW, niektóre są naprawdę niezłe :) .

Inygo napisał(a):
- przekopiuj swoją KP do Bazy danych w ostatecznej formie i jeśli możesz wrzuć do stopki linka do niej ;) ;
- gdy tylko zostanie Ci nadana ranga, na stronie głównej pojawi się SB, w którym możesz poznać ekipę, pospamować o statkach i oczywiście zagadać w sprawie sesji swojej postaci;
- innym sposobem na rozpoczęcie gry jest napisanie posta w tym temacie: klik;
- jeśli Ci się nie spieszy, możesz napisać posta wprowadzającego Twoją postać na MM w dowolnym temacie (oczywiście nie sprzecznym z historią postaci) i poczekać na MG, który się Tobą zajmie;

Życzymy miłe gry i bezbolesnego umierania :) !
Awatar użytkownika
Mistrz Ind'yk
Gracz
 
Posty: 1735
Rejestracja: 21 Cze 2011, o 12:42

Re: Goltor Jarom

Postprzez David Turoug » 24 Cze 2012, o 23:31

Inygo, powoli mi się niedobrze robi od tego Twojego kopiowania tej wiadomości :roll:

Goltor witamy na pokładzie, obyś zakotwiczył u nas na długo. Zaraz nadam Ci stosowne rangi (Stranger i Bounty Hunter). Taka ciekawostka, jesteś trzydziestym członkiem grupy "Łowcy Nagród".
Image
Awatar użytkownika
David Turoug
Administrator
 
Posty: 5312
Rejestracja: 28 Wrz 2008, o 01:25

Re: Goltor Jarom

Postprzez Tzim A'Utapau » 28 Cze 2012, o 23:44

Och, a więc cały świat jest niedouczony... cóż, zobaczymy, może zacznę pisać z dużej litery rasy...


Tak, świat jest niedouczony. Ale są tego pozytywy. Lingwiści mają pracę, a maniacy hobby.

Indyk ma rację, wymienione nazwy trzeba pisać wielką literą.
Przyznam się bez bicia, że w życiu nie miałem w ręce książki sygnowanej logo SW. ZA to mnóstwo fantasy, i tam nie ma :p Możemy się tak kłócić w nieskończoność, więc zakończmy to i tyle. Ja spróbuję, ty przestaniesz się czepiać ;)


Fantasy jest świetnym przykładem na to, jak skomplikowany jest język polski. Każdy czytelnik fantasy natknął się swego czasu na takiego kolesia, co palił fajkę i dużo o elfach pisał. Czasami używał tam wielkiej litery (gdyby dać polską gramatykę), ponieważ nazwy szczepów, narodowości i plemion pisze się wielką literą właśnie. Różni pisarze fantasy mieli co do klasyfikacji biologicznej różne podejście. Zważmy, że rasa to jednostka w obrębie jednego gatunku, więc sprawa potrafi budzić wątpliwości nawet weteranów Rady Języka Polskiego (serio). BTW: Tolkien nie traktował elfów jako rasy, używał w tej nazwie nietypowej formy gramatycznej, która u nas miała chyba najlepszy odpowiednik w M. l.m. "Elfowie". Ale ja nie o tym...

Taksonomia i onomastyka Star Wars są pokichane, ale zdecydowanie większe uzasadnienie ma pisownia wielką literą, bo:
1. Nie mamy do czynienia z rasami, ale z nazwami rodzajowymi albo gatunków. Choć nazwy gatunków nie powinny być pisane wieka literą same z siebie, istotniejsze są kolejne wypisane punkty oraz fakt, że nawet nazwy gatunków wewnątrz SW na logikę są nazwami rodzajowymi (Twi'lek to koleś z głowoogonami pochodzący z danej planety albo grupy etnicznej, a nie gatunek rozumieniu osób korzystających z tej nazwy).
2. Poszczególne nazwy nie są formalnie nazwami grup biologicznych, są nazwami kulturowymi, więc mogą i powinny być traktowane jako nazwy narodowościowe, plemienne, etniczne etc (vide: Tolkien). Ponadto same nazwy gatunków są powiązane z konkretnymi grupami astrograficznymi (u nas zwanymi geograficznymi).
3. Nazwy mieszkańców planet należy pisać wielką literą. Ziemianin i Korelianin to gramatycznie to samo.
4. Wszelkie wątpliwości rozwiewa "Kultura języka polskiego", część bodaj pierwsza z serii, współczesna biblia młodych polonistów, dzieło poważne i poważane, w którym uniwersum Star Wars zasłużyło sobie na przykład pisany wielką literą.
5. Aby być całkowicie rzetelnym należałoby rozbierać na czynniki pierwsze każdy gatunek w SW i sprawdzać, czy powinno się go pisać wielką czy małą literą. Przy czym wielka nadal będzie miała uzasadnienie kulturowe, a stosowanie małej tylko czasami taksonomiczne (w dodatku budzące wątpliwość ze względów oczywistych, źródłowych).

PS: pozwoliłem sobie się wtrącić do zaakceptowanej KP i za to przepraszam, ale zagadnienie mnie zainteresowało ;)
Image

Postacie archiwalne:
Image
Image
Tau z Lakonów - stoczniowiec, infant Fondoru
Sate Nova (ERG 1212) - imperialny gwardzista
Asa-Lung - zmiennokształtny
Korjak z Malastare - Feeorin, windykator Czarnego Słońca
Awatar użytkownika
Tzim A'Utapau
Gracz
 
Posty: 1589
Rejestracja: 4 Lis 2010, o 20:34

Poprzednia

Wróć do Zaakceptowane KP