Content

Opowiadania

Nieodparte Pragnienie

Image

Nieodparte Pragnienie

Postprzez Ben Cross » 16 Mar 2016, o 22:57

Tekst opowiada fragment historii mojej postaci z linii czasowej TFA - chissańskiej Jedi Ahasi - która w końcu ma szansę dać upust swojej chęci zemsty, która stała się jej pierwszym krokiem w Ciemność.

Powiedzcie, co o tym myślicie.

Link: Klik!
Image
Awatar użytkownika
Ben Cross
New One
 
Posty: 115
Rejestracja: 19 Sty 2016, o 21:05

Re: Nieodparte Pragnienie

Postprzez Quorn » 17 Mar 2016, o 11:36

Ok. Przeczytałem...
Skoro wrzuciłeś do oceny musisz liczyć się z krytyką.
Po pierwsze. Nie wątpliwie posiadasz fajną i bogatą wyobraźnię. Widzisz w głowie wszystkie te sceny i są one - w twej głowie - fajne. Tyle tylko, że tekst który napisałeś w ogóle nie jest wstanie odtworzyć tych scen w mojej wyobraźni. Robi to... ale obraz bardzo śnieży i zacina się.

Nie przypadła mi do gustu konstrukcja tekstu i to jak operujesz opisami. Jest ich moim zdaniem za mało i w żaden sposób nie budują scenerii. Albo inaczej. Budują ale w słaby sposób. Brak w nich płynności.
Dialogi są katastrofalne. "Klan" ma lepsze. Serio. Nic z nich nie wynika. Nie poczułem żadnych emocji o których piszesz. Postaci są sztuczne. Scenografia sztuczna.

Pomysł fajny. Wyobraźnia u autora stwierdzona. Ale przekazanie tego w formie opowiadania... dałbym 2/5

Widziałbym to mniej więcej tak (plan):
1. Lehon. Opis planety. Taki krótki. Dla laików.
2.Lądowanie promu na jakiejś polanie nieopodal skał. Podkreślenie tego, że na horyzoncie widać ciężkie burzowe chmury.
3.Pokazanie postaci mrocznego. Schodzi po trapie promu, rozgląda się. Opis jego wyglądu.
4. Wyjaśnienie po co przybył na planetę; wskazanie czytelnikowi wiedzy o zaburzeniach mocy. Tego co czuje Mroczny Rycerz.
5. Opis podróży po planecie. Dalsze uruchamianie atmosfery planety. Zerwanie się wiatru. Pierwsze krople deszczu.
6. Spotkanie z Jedi. Najpierw jakiś sensowny dialog. Taki z którego czytelnik mógłby się domyśleć o co chodzi i co łączy dwójkę bohaterów opowiadania. Dlaczego dialog a nie opis? Bo moim zdaniem lepiej będzie, że czytelnik dostanie tylko garść domysłów. Przy opisie musiałbyś za dużo wyjaśniać. Dlatego lepszy krótki, kompletnie i sensownie napisany dialog niż jakiś dziurawy opis.
7. Walka. (teraz wpuść dopiero pioruny, bo w opowiadaniu był on tak sztuczny jak trzęsienie blachą w teatrze).
8. Końcowa scena.

Przy punktach od 1 do 4 masz coś takiego na kształt stopniowego przybliżania czytelnika do sceny. IMHO wyglądać by to mogło lepiej niż takie poszatkowane opisy które podałeś.

Ale... ja się mało znam. Może ktoś inny inaczej spojrzy na ten tekst.
Awatar użytkownika
Quorn
Gracz
 
Posty: 1045
Rejestracja: 2 Lis 2015, o 17:50
Miejscowość: Zakupane

Re: Nieodparte Pragnienie

Postprzez Ben Cross » 24 Mar 2016, o 19:00

Super, napisałem tutaj, żeby wszyscy przejrzeli, a napisała tylko jedna osoba, w dodatku powodując u mnie głębokiego doła. Ja dziękuję za taki dział z opowiadaniami.
Image
Awatar użytkownika
Ben Cross
New One
 
Posty: 115
Rejestracja: 19 Sty 2016, o 21:05

Re: Nieodparte Pragnienie

Postprzez BE3R » 24 Mar 2016, o 21:49

Skoro wrzuciłeś do oceny musisz liczyć się z krytyką.


NIestety tak własnie działają internety, nie każdy będzie zachwycony twoim wytworem i a prawo wypowiedzieć się dlaczego to mu się nie podobało tak jak zrobił to Quorn.

Nie wiem czy wszyscy przejrzeli i nie mnie to oceniać. Ja zajrzałem i zdecydowałem się nie odpisywać z tego samego powodu dla którego nie opisuje opowiadania Rafa.

O gustach się nie dyskutuje to że coś mi się nie podoba nie oznacz automatycznie że jest złe czy do kitu, sam wiem że pisać nie potrafię, zwłaszcza opowiadań i nie przeszkadza mi to pisać opowiadania właśnie. Im więcej piszesz tym lepsze osiągniesz efekty. Dlatego nie masz co popadać w depresję czy tam doła, bo Quorn skrytykował twoje opowiadanie.

Koleś zrobił ci przysługę, napisał co jest źle i dlaczego (mi się zwyczajnie nie chce, nawet w temacie Opowieści z MM napisać bo jestem z natury leniwy) serio, Piszesz, chcesz to robić, trenuj.
Naprawdę potrafisz pisać, wiem to bo jak zobaczyłem twoją pierwszą KP to radość, kurde mega ale gościu pisze. Potem było gorzej, a skończyło się sam wiesz jak. Dlatego jestem pewien że jest w tobie potencjał. Ćwicz, pisz i nie poddawaj się, a przede wszystkim nie dołuj z powodu konstruktywnej krytyki.
Awatar użytkownika
BE3R
Gracz
 
Posty: 1761
Rejestracja: 27 Paź 2011, o 21:47
Miejscowość: Chorzów

Re: Nieodparte Pragnienie

Postprzez Rafael Rexwent » 25 Mar 2016, o 13:10

Plus za samo to, że w ogóle zdecydowałeś się to napisać i wrzucić. Większość ludzi jest takimi leniami, że nie chce im się nawet pisać. Ty przynajmniej spróbowałeś oblec w słowa wymysły własnej wyobraźni. I bardzo dobrze. Niestety nieco gorzej jest z tym obleczeniem. Opisy są dosyć biedne, mało dowiadujemy się na temat przeszłości bohaterów. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że sam zacząłeś temat ich przeszłości, a potem całkowicie go sobie odpuściłeś. Ja w moim opowiadaniu celowo nie wybiegałem w przeszłość, bo potem skończyłoby się tak samo-narzekaniami, że nie opisałem dawnych dziejów bohaterów.
Jednak najbardziej odczułem brak opisu najważniejszego etapu opowiadania-pojedynku. Został on potraktowany po łebkach, okraszony sztucznymi dialogami, a to co zostało napisane nie jest zbyt czytelne. Nie zamierzam się w żadnym razie wywyższać, ale spójrz na decydujący fragment mego opowiadania. Jest on nasycony opisami i epitetami, aby czytający mógł zrozumieć co się właśnie dzieje i aby miał z tego jak największą radość.
W każdym razie duży plus za samo spróbowanie, nieco gorzej z wykonaniem, ale nie zrażaj się i próbuj. Powodzenia!
Image

"Nie wahaj się powiedzieć ludziom na których ci zależy o uczuciach żywionych do nich. Bo jutro może ich tam nie być." ~ Akagi

"If you do not fight now, then when will you?" ~ Type-005
Awatar użytkownika
Rafael Rexwent
Gracz
 
Posty: 290
Rejestracja: 7 Lis 2014, o 17:01


Wróć do Opowiadania

cron