Content

Sprawy forumowe

Mgławica Mocy - Opowieści tom2

Image

Re: Mgławica Mocy - Opowieści tom2

Postprzez David Turoug » 4 Mar 2018, o 17:02

Czyli największe gromy spadają na mnie, bo to ja przygotowywałem "Obronę Świątyni". Jestem ciekaw, co tam najbardziej jest nie tak. Stawiam na złożoność wątków, w końcu było ta kilkanaście postaci, które trzeba było ogarnąć. Może powinienem okroić to jeszcze bardziej niż zrobiłem i skupić się na głównej walce, a nie rozwlekaniu dylematów Mantena czy błąkanie się (wybacz Lilith) Shiris oraz Nikha. Mea Culpa.

Co do II tomu to niestety jeszcze nie przeczytałem do końca. Jestem na 173 stronie, opowiadanie "Partnerzy z przypadku".
Image
Awatar użytkownika
David Turoug
Administrator
 
Posty: 5312
Rejestracja: 28 Wrz 2008, o 01:25

Re: Mgławica Mocy - Opowieści tom2

Postprzez Kelan Navarr » 4 Mar 2018, o 17:24

Każdy się przy pierwszym tomie uczył. Wszystkie teksty składane z questów były słabsze niż w II, bo obraliśmy inne podejście - zachowaliśmy zdecydowanie większą wierność oryginalnym postom, stąd wychodziło to różnie. Przy "dwójce" filozofia uległa zmianie i zadziałało to chyba na korzyść całości.

Jak pisałem Gweekowi - mocno pociłem się nad wątkiem, gdzie trzeba było złączyć sensownie losy trzech postaci, stąd taka "Obrona Świątyni" byłaby dla mnie kompletnie nie do ogarnięcia. Starając się pozostać wiernemu oryginalnemu materiałowi, trudno zrobić z tym coś więcej - tutaj po prostu trzeba byłoby się oprzeć o ogólny rys fabularny i napisać na nowo, a to mija się z założeniami Opowieści.

Trochę Ci do końca jeszcze zostało, ale czekam na pełną opinię :)

@Chudy
Bo to jest takie ubogie starwarsowe Solaris :D Podobnie jak "Przekrzyczeć ciszę" jest wariacją na temat Silent Hilla ;)

A ogólnie, to tego typu opinia o książce od osoby postronnej jest największym sukcesem. Fajnie, że kogoś skatowałeś :D
Image
Awatar użytkownika
Kelan Navarr
Gracz
 
Posty: 2329
Rejestracja: 28 Gru 2008, o 00:13

Re: Mgławica Mocy - Opowieści tom2

Postprzez Kittani Levfith » 15 Mar 2018, o 11:00

Słuchajcie, odebralam paczkę i mam taki problem...

https://i.imgur.com/tIJrnBc.jpg

Czy to jest jakaś edycja kolekcjonerska? Czy może sugestia, ze mam zrobić masę i więcej biegać? :D

A tak serio to dzięki Chudy za dodatek. Będzie do włoczki. ;) Co do samej książki to ilość stron jest imponująca - leży w dłoni jak prawdziwa książka. Dokładniej ocenie jak trochę ja ponoszę ze sobą w torebce i przeczytam kilkaset stron.. Tak czy inaczej szacunek dla Was wszystkich za poświęcony czas i nakłady pracy aby wydać kolejny tom. Dla mnie na zawsze pozostanie to fenomenem wśród wszelkich PBFów i wszyscy znajomi są zaskoczeni, ze grupka ludzi pisząca na forum robi takie rzeczy. Jestem z Was dumna. ;)

By KEL
Żeby nie offtopować nowym postem - poduszka wygrywa zdjęcie :D
Image
Awatar użytkownika
Kittani Levfith
Gracz
 
Posty: 386
Rejestracja: 12 Lut 2014, o 17:08
Miejscowość: P-ń

Re: Mgławica Mocy - Opowieści tom2

Postprzez David Turoug » 29 Mar 2018, o 11:35

Dzisiaj skończyłem czytać II tom opowieści. Co do okładki, parę razy książkę miałem w plecaku, parę razy spadła na podłogę ale folia ochronna nie schodzi. Pod tym względem jest duży postęp w porównaniu do I tomu. Zobaczymy jak będzie książka wyglądała za pół roku.

Co do treści, tych literówek nie ma naprawdę dużo. W sumie tylko jedna mnie drażni - w spisie treści nick Nantela jest walnięty bo brakuje "i" w nazwisku Grimsdal powinno być Grimisdal.

Grafiki w książce... Tutaj cóż w II tomie wyszły nieco ciemne i odrobinę rozpikselizowane. Dla porównania wziąłem tom I i imo te obrazki przed każdym rozdziałem wyszły nieco lepiej niż w najnowszym wydaniu.

Co do samej treści. Nie da się ukryć, że drugie podejście wypadło lepiej. Opowiadania są bardziej spójne (przede wszystkim chodzi mi tutaj o questy, które został przekonwertowane na opowiadania. Chociaż z mojej perspektywy "Obrona Świątyni" jest dla mnie w pełni zrozumiała (z wiadomych przyczyn), to doskonale rozumiem kogoś kto pierwszy raz ją czytał. Na swoje usprawiedliwienie mogę tylko dodać, że miałem tam do ogarnięcia kilkunastu graczy, a z NPC tych postaci było pewnie koło 30. Piszę o tym z perspektywy "martwego nurtu", który czasami dla mnie był zakręcony, może właśnie przez ilość tych bohaterów. Nie mniej wypadł na pewno spójniej niż wspomniana przeze mnie "Świątynia".
Bardzo podobała mi się "Kupiecka Gra", szacun zarówno za fabułę jak i przekazanie głównego wątku questa. Otwarcie powiem, że po przeczytaniu tego opowiadania zacząłem śledzić wątek Kittani i to co dzieje się na Gammorze.
Opowiadania Tau - "Trylemat Szturmowca" był mi znany. Chyba nawet oceniałem go do jakiegoś konkursu. Poziom Tau. "Negocjator" jest jeszcze lepszy, szkoda że Tau nieco zawiódł i zniknął nie kończąc questa. Postać Tzima bardzo wyrazista, przedstawiona głęboko. Jako czytelnik miałem do niej wielką niechęć (z tego względu że uosabiała wszystko to co jest złe w Imperium) i to nie jest zarzut tylko wielki plus. O to chyba Tau właśnie chodziło, żeby tak pokazać Arcydiuka.
"Zaginiona Biblioteka" przyjemne opowiadanko, które mogłoby stanowić zalążek jakiejś szerszej akcji. Kto wie może Nantel do tego wróci w jakiś sposób.
"Partnerzy z przypadku" - można by powiedzieć klasyka gatunku z serii duetów Kelana, zapoczątkowanych jeszcze przez działania Navarra i Daylanę (prowadzoną przez Petera Covella). Tym razem jednak w roli damskiej równie świetny i nieprzewidywalny Trsta. Fani Łowców Nagród na pewno nie są zawiedzeni tym opowiadaniem.
"Nieczyste zagrania" i "Niespodziewany cios" dopełniają całość, trzymając równy, wysoki poziom.


Podsumowując II tom na pewno jest dojrzalszy. Doświadczenia z debiutu na pewno zaprocentowały. Jakość okładki o wiele lepsza. Ostatecznie drukarnia coś musiała spartolić przy tych grafikach wewnątrz. Hmm, może okładka winna być nieco jaśniejsza ale akurat to najmniejszy zarzut. Pytanie czy w takim wypadku może obejść się bez tomu III, domykającego Trylogię i zarazem... wygraną Rebelii bądź wiktorię Imperium?
Image
Awatar użytkownika
David Turoug
Administrator
 
Posty: 5312
Rejestracja: 28 Wrz 2008, o 01:25

Re: Mgławica Mocy - Opowieści tom2

Postprzez Kelan Navarr » 26 Lip 2018, o 09:28

Dzięki za miłe słowo. Czy będzie więcej - trudno mi powiedzieć. Na chwilę obecną batem by mnie nikt do tego nie zagonił ponownie, ale jeśli ktoś inny by się podjął, to w kwestiach graficznych zawsze postaram się pomóc. O ile przy pierwszym tomie miałem uczucie, że pewne rzeczy można było zrobić lepiej, tak przy drugim jestem świadom, że lepiej już nie potrafię stąd i motywacji odpowiedniej nie ma :)
Image
Awatar użytkownika
Kelan Navarr
Gracz
 
Posty: 2329
Rejestracja: 28 Gru 2008, o 00:13

Poprzednia

Wróć do Sprawy forumowe

cron