Content

Ogłoszenia

Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Re: Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Postprzez Vega Vosh » 3 Maj 2013, o 23:18

Narodziło się w mojej głowie pytanie czy przeszła by postać wtrącająca/gadająca po rosyjsku? Wytłumaczył bym się jakąś gwarą/naleciałością innych języków/lokalną odmianą basica. Mielibyście coś przeciwko temu?
Идите все на хуй, мы слушаем Баха.
Vega Vosh
New One
 
Posty: 22
Rejestracja: 23 Mar 2013, o 14:28

Re: Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Postprzez Peter Covell » 4 Maj 2013, o 00:27

Twoja postać nie może krzyknąć "I will crush you!", bez względu na to, jak fajnie to według Ciebie brzmi. Twoja postać powie "Zmiażdżę cię", tak samo jak użyje swojsko brzmiącego przekleństwa "cholera", zamiast "damn it" czy "shit". Wyjątkiem od tej zasady są nazwy własne takie jak: X-Wing, Executor, Twi'lek, Jedi itp. oraz zwroty w jednym z fikcyjnych języków świata Gwiezdnych Wojen. Tych drugich staraj się jednak nie nadużywać, bo nie każdy ma ochotę przeglądać internetowe słowniki huttese. Wystarczy, że na końcu zdania dodasz np. "powiedział po mandaloriańsku", zamiast rzeczywiście pisać w tym języku.

Cytat z, nieukończonych jeszcze, nowych zasad gry ;)
Numer GG: 8933348
Nie pisz, jak nie masz po co. Nie pisz, żeby przypomnieć o odpisie Mistrza Gry. Nie pisz, jeśli chcesz pogadać o pogodzie.
I, na Boga, nie zawracaj dupy pytaniami "Co u Ciebie?"
Awatar użytkownika
Peter Covell
Administrator
 
Posty: 4247
Rejestracja: 27 Wrz 2008, o 15:56
Miejscowość: pod Poznaniem

Re: Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Postprzez Shas » 4 Maj 2013, o 10:17

Jakie lenie a ja tu chciałem po huttese ciągle nawijać ... :mrgreen:
I know what dude I am I'm the dude playin' a dude disguised as another dude.
Shas
New One
 
Posty: 477
Rejestracja: 7 Mar 2010, o 19:29

Re: Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Postprzez Thrak Skirata » 4 Maj 2013, o 11:17

Peter Covell napisał(a):
Twoja postać nie może krzyknąć "I will crush you!", bez względu na to, jak fajnie to według Ciebie brzmi. Twoja postać powie "Zmiażdżę cię", tak samo jak użyje swojsko brzmiącego przekleństwa "cholera", zamiast "damn it" czy "shit". Wyjątkiem od tej zasady są nazwy własne takie jak: X-Wing, Executor, Twi'lek, Jedi itp. oraz zwroty w jednym z fikcyjnych języków świata Gwiezdnych Wojen. Tych drugich staraj się jednak nie nadużywać, bo nie każdy ma ochotę przeglądać internetowe słowniki huttese. Wystarczy, że na końcu zdania dodasz np. "powiedział po mandaloriańsku", zamiast rzeczywiście pisać w tym języku.

Cytat z, nieukończonych jeszcze, nowych zasad gry ;)


Nie zgadzam się. To jest cios w pewne grupy graczy. Faworyzujecie jedi panowie...
Image
Awatar użytkownika
Thrak Skirata
Gracz
 
Posty: 674
Rejestracja: 15 Cze 2011, o 18:57

Re: Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Postprzez Mistrz Ind'yk » 4 Maj 2013, o 11:34

Ale wspomnieliście w tych zasadach, że wiele terminów ma dobre tłumaczenia na polski, które zresztą weszły do użycia "codziennego", jak na Gwiezdne Wojny? :D
Awatar użytkownika
Mistrz Ind'yk
Gracz
 
Posty: 1735
Rejestracja: 21 Cze 2011, o 12:42

Re: Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Postprzez Jack Welles » 4 Maj 2013, o 20:00

Thrak Skirata napisał(a):
Peter Covell napisał(a):
Twoja postać nie może krzyknąć "I will crush you!", bez względu na to, jak fajnie to według Ciebie brzmi. Twoja postać powie "Zmiażdżę cię", tak samo jak użyje swojsko brzmiącego przekleństwa "cholera", zamiast "damn it" czy "shit". Wyjątkiem od tej zasady są nazwy własne takie jak: X-Wing, Executor, Twi'lek, Jedi itp. oraz zwroty w jednym z fikcyjnych języków świata Gwiezdnych Wojen. Tych drugich staraj się jednak nie nadużywać, bo nie każdy ma ochotę przeglądać internetowe słowniki huttese. Wystarczy, że na końcu zdania dodasz np. "powiedział po mandaloriańsku", zamiast rzeczywiście pisać w tym języku.

Cytat z, nieukończonych jeszcze, nowych zasad gry ;)


Nie zgadzam się. To jest cios w pewne grupy graczy. Faworyzujecie jedi panowie...


Właśnie - i co ja teraz zrobię z tymi rozmówkami Basic - Shyriiwook , Shyriiwook - Basic?
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
Jack Welles
Gracz
 
Posty: 2552
Rejestracja: 31 Gru 2008, o 21:04
Miejscowość: Olsztyn

Re: Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Postprzez Peter Covell » 4 Maj 2013, o 21:38

Tych drugich staraj się jednak nie nadużywać, bo nie każdy ma ochotę przeglądać internetowe słowniki huttese. Wystarczy, że na końcu zdania dodasz np. "powiedział po mandaloriańsku", zamiast rzeczywiście pisać w tym języku.

Odnoszę wrażenie, że zostało to trochę znadinterpretowane. Nikt nie dostanie warna za to, że napisze posta, w którym cała wypowiedź postaci będzie w huttyjskim - zapis ten jest prośbą do gracza, by nie przesadzał z używaniem fikcyjnego języka, którego jego współgracze mogą nie znać. Cholera, mogą nawet nie wiedzieć gdzie szukać tłumaczenia. Wiadomo, klimat klimatem, ale nie przeginajmy pały, mówiąc wprost ;)
Numer GG: 8933348
Nie pisz, jak nie masz po co. Nie pisz, żeby przypomnieć o odpisie Mistrza Gry. Nie pisz, jeśli chcesz pogadać o pogodzie.
I, na Boga, nie zawracaj dupy pytaniami "Co u Ciebie?"
Awatar użytkownika
Peter Covell
Administrator
 
Posty: 4247
Rejestracja: 27 Wrz 2008, o 15:56
Miejscowość: pod Poznaniem

Re: Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Postprzez Vega Vosh » 5 Maj 2013, o 10:14

Ok, regulamin zrozumiałem. Jednak różnica między swojskim "cholera", a giermańskim "damn it" jest większa niż między swojskim "cholera", a nieco mniej, ale jednak "blad'" :P. Ale okej, rozumiem. Rzucajcie dalej graczom kłody pod nogi i niszczcie ich pomysły :P.
Идите все на хуй, мы слушаем Баха.
Vega Vosh
New One
 
Posty: 22
Rejestracja: 23 Mar 2013, o 14:28

Re: Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Postprzez Peter Covell » 5 Maj 2013, o 10:47

To nie jest rzucanie kłód pod nogi. Jeśli Twoja postać ma mówić w jakimś dziwnym dialekcie wspólnego to masz masę innych rozwiązań. Zamień wszystkie "g" na "k" i wszystkie "k" na "g". Utrudnianiem zabawy innym graczom jest pisanie w języku, którego nie rozumieją - Ty napiszesz coś po rosyjsku (i to pewnie jeszcze transkryptem, zamiast cyrylicą), a my Ci wyskrobiemy posta po chińsku czy kirgisku.

PS. "Blad" zapisane w ten sposób jest jeszcze gorsze od "damn it", bo wrzucone między polskie słowa przypomina "błąd" z literówką.
Numer GG: 8933348
Nie pisz, jak nie masz po co. Nie pisz, żeby przypomnieć o odpisie Mistrza Gry. Nie pisz, jeśli chcesz pogadać o pogodzie.
I, na Boga, nie zawracaj dupy pytaniami "Co u Ciebie?"
Awatar użytkownika
Peter Covell
Administrator
 
Posty: 4247
Rejestracja: 27 Wrz 2008, o 15:56
Miejscowość: pod Poznaniem

Re: Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Postprzez Vega Vosh » 5 Maj 2013, o 10:54

Pisałem półżartem, nie spinaj się jak homofob na odkrycie nowego antypolskiego spisku :P Pokój, miłość, czilałt i wierność małżeńska.
Идите все на хуй, мы слушаем Баха.
Vega Vosh
New One
 
Posty: 22
Rejestracja: 23 Mar 2013, o 14:28

Re: Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Postprzez Peter Covell » 5 Maj 2013, o 11:01

Łał. Dobrze, że wyjaśniłeś. Naprawdę.
Jeślibyś nie dostrzegł, w mej wiadomości nie ma "spinania się", a jedynie kilka słów wyjaśnienia skąd taki zapis oraz propozycja innego rozwiązania dla Twojej postaci. Ah, było jeszcze o pisaniu posta po chińsku... ale tego chyba nie wziąłeś na serio, prawda?
Numer GG: 8933348
Nie pisz, jak nie masz po co. Nie pisz, żeby przypomnieć o odpisie Mistrza Gry. Nie pisz, jeśli chcesz pogadać o pogodzie.
I, na Boga, nie zawracaj dupy pytaniami "Co u Ciebie?"
Awatar użytkownika
Peter Covell
Administrator
 
Posty: 4247
Rejestracja: 27 Wrz 2008, o 15:56
Miejscowość: pod Poznaniem

Re: Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Postprzez Vega Vosh » 5 Maj 2013, o 11:13

Jeśli nie ma tam spinania, to faktycznie nie zauważyłem - mój błąd. Promujmy szczęście.

Image
Идите все на хуй, мы слушаем Баха.
Vega Vosh
New One
 
Posty: 22
Rejestracja: 23 Mar 2013, o 14:28

Re: Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Postprzez Larisa Rayne » 5 Maj 2013, o 11:35

To że mnie nie ma to nie znaczy że nie widzę co się dzieje...a każdy dobrze wie, jak Lariska reaguje na wszystkie wasze spięcia wiec i zareaguje

Vega zanim użyjesz innego obraźliwego słowa to parę razy się zastanów okay ? bo nazywać homofobem możesz kogoś w swoim towarzystwie lub stojąc przed lustrem...a nie na forum publicznym, jak nie potrafisz przyjąć czyjegoś słowa ( krytyki ) no to proponuje rozpocząć rozwiązywanie problemów z samym sobą..

i daruj sobie wklejanie jakiś fotek bo dalej się upokarzasz...

powtórzę się...zastanów się następnym razem za nim coś napiszesz bo nie znoszę chamstwa i takich odzywek !!
Image
Image

nr gg : 4946534
Awatar użytkownika
Larisa Rayne
New One
 
Posty: 646
Rejestracja: 26 Kwi 2010, o 17:37

Re: Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Postprzez Vega Vosh » 5 Maj 2013, o 12:16

Kurde, o co chodzi. Podkreślam, że mówię żartem, i nie nazwałem nikogo homofobem, to było tylko porównanie mające pokazać tylko pewną zależność. Przesadziłem i nie wyczułem tego - przepraszam. Nie jestem konfliktowym człowiekiem.
Идите все на хуй, мы слушаем Баха.
Vega Vosh
New One
 
Posty: 22
Rejestracja: 23 Mar 2013, o 14:28

Re: Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Postprzez Shas » 5 Maj 2013, o 18:09

Vega Vosh napisał(a):Kurde, o co chodzi.

O twoją kulturę wypowiedzi brateńku, żart też powinien być śmieszny jednak jakoś puenta radującego się z odkrycia spisku antypolskiego homofoba mi umyka bo w sumie to co ma piernik do wiatraka.

Larisko nie popadajmy też w politycznie poprawną skrajność, ja na ten przykład jestem homofobem, rasistą i do tego z przekonania faszystą i dobrze mi z tym. :mrgreen:

Ale do meritum.

Pietia a co ma się ten przepis lub jak kto woli sugestia do nazw własnych lub nazw okrętów, organizacji ect? Czy można używać powiedźmy Black Sun czy koniecznie musimy Czarne Słońce ?
I know what dude I am I'm the dude playin' a dude disguised as another dude.
Shas
New One
 
Posty: 477
Rejestracja: 7 Mar 2010, o 19:29

Re: Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Postprzez Tzim A'Utapau » 5 Maj 2013, o 19:42

i do tego z przekonania faszystą i dobrze mi z tym


Cwaniak. Z przekonania konstytucją go nie capniemy. Co za lewackie paradoksy...

Co by się jakoś w temat wgryźć:

Notatki (cudze) z zarysu teorii literatury:

Podmiot utworu epickiego: narrator znajduje się najczęściej na innej płaszczyźnie niż świat, który wyłania się z innej wypowiedzi.

Pomiędzy opowiadaczem a rzeczywistością przedstawioną istnieje nieprzerwana zależność sprawcza, gdyż rzeczywistość ta kształtuje się stopniowo w wyniku narastania słów i zdań narracji,

Świat przedstawiony utworu epickiego, będąc tworem narratora, podlega zwykle mniejszej lub większej obiektywizacji, zyskuję tak czy inaczej motywowaną odrębność wobec osoby opowiadacza, czego elementarnym wyrazem jest charakterystyczne dla narracji epickiej napięcie pomiędzy formami gramatycznymi „ja” (podmiotu opowiadania i opisu) i „on” (opowiadającego i opisywanego przedmiotu),


Innymi słowy, rozgraniczenie języka narracji, języka świata przedstawionego i języka świata prawdziwego są naturalne. A jeszcze prościej: język rosyjski byłby w świecie przedstawionym tak samo stosowny jak język polski. Z tą różnicą, że mniej komunikatywny, a więc u podstaw w naszym przypadku - gorszy.

Jednak różnica między swojskim "cholera", a giermańskim "damn it" jest większa niż między swojskim "cholera", a nieco mniej, ale jednak "blad'" :P. Ale okej, rozumiem. Rzucajcie dalej graczom kłody pod nogi i niszczcie ich pomysły


Rzecz w tym, że nie miałoby to specjalnego językowego uzasadnienia, poza pokazaniem, że autor dany język zna. Co więcej, byłby to stylistyczny zgrzyt. Można też pisać posty kolorowo, każdą literkę inaczej. Tylko po co, czy to coś wnosi do formy wypowiedzi? Skoro wypowiedź ma brzmieć obco, to lepiej niż rosyjski się sprawdzi jakiś egzotyczny język ;)

*
A tak na marginesie... nie wiem, z czym jest problem. Pop nie napisał, że będzie banował za używanie wtrętów, tylko apelował o przejrzystość wypowiedzi. Jeśli ktoś ma pomysł na urozmaicenie pisanego tekstu i zrobi go ciekawie, przyjemnie w odbiorze, na pewno nie dostanie czapy.

Więcej [w:] Zarys teorii literatury . Głowiński, Sławiński.


***********

Pietia a co ma się ten przepis lub jak kto woli sugestia do nazw własnych lub nazw okrętów, organizacji ect? Czy można używać powiedźmy Black Sun czy koniecznie musimy Czarne Słońce ?


SW jest pod tym względem porąbane. Połowa nazw ma odpowiedniki, druga połowa nie ma. I weź tu teraz zachowaj spójność wypowiedzi :|

Jak dla mnie jest to niemożliwe do usystematyzowania. Nie przy takiej ilości nazw własnych.

*
Luźne spostrzeżenie: w okołotematycznych kwestiach, zawsze mnie bawiło dość popularne zacietrzewienie, że w danym świecie przedstawionym "nie wolno używać słów, które tam nie pasują". Wynika to pewnie z mylenia (utożsamiania) stylizacji językowej z funkcją komunikacyjną języka. Jeśli coś jest zrozumiałe dla czytelnika, to zawsze ma prawo się pojawić w tekście. Tak, narrator ma prawo mówić o samochodach w świecie fantasy. Co więcej, to z reguły świadczy o tym, że jest dobrym narratorem. ;)
Image

Postacie archiwalne:
Image
Image
Tau z Lakonów - stoczniowiec, infant Fondoru
Sate Nova (ERG 1212) - imperialny gwardzista
Asa-Lung - zmiennokształtny
Korjak z Malastare - Feeorin, windykator Czarnego Słońca
Awatar użytkownika
Tzim A'Utapau
Gracz
 
Posty: 1589
Rejestracja: 4 Lis 2010, o 20:34

Re: Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Postprzez Peter Covell » 5 Maj 2013, o 21:06

Zacytuję całość, żeby nie było wątpliwości

Zasady Gry napisał(a):Mgławica Mocy jest polskim PBFem, używaj więc języka polskiego.
Twoja postać nie może krzyknąć "I will crush you!", bez względu na to, jak fajnie to według Ciebie brzmi. Twoja postać powie "Zmiażdżę cię", tak samo jak użyje swojsko brzmiącego przekleństwa "cholera", zamiast "damn it" czy "shit". Wyjątkiem od tej zasady są, nieposiadające polskich odpowiedników (lub szeroko używanych polskich odpowiedników), nazwy własne takie jak: X-Wing, Executor, Twi'lek, Jedi itp. oraz zwroty w jednym z fikcyjnych języków świata Gwiezdnych Wojen. Tych drugich staraj się jednak nie nadużywać, bo nie każdy ma ochotę przeglądać internetowe słowniki huttese. Wystarczy, że na końcu zdania dodasz np. "powiedział po mandaloriańsku", zamiast rzeczywiście pisać w tym języku.
Używanie języka polskiego oznacza jego poprawne używanie. Nie obchodzi nas czy masz dysgrafię, dyslekcję czy zwyczajne dysmózgowie - tłumaczenie błędów ortograficznych papierkiem od psychologa (czy ktokolwiek wystawia te zaświadczenia) najprawdopodobniej spotka się ze stałym banem Twojego konta. Słowo pisane pełni dość istotną funkcję na PBFach, a my nie mamy zamiaru oglądać kwiatków typu "wogle" czy "ktury". Jeśli masz dostęp do internetu, masz też dostęp do słowników ortograficznych. Korzystaj z nich.


Zapis ten ma na celu przede wszystkim:
-ułatwienie komunikacji. Posty fabularne pełnią przede wszystkim funkcję użytkową, więc z założenia powinny być jak najbardziej zrozumiałe. Jedna osoba napisze coś po rosyjsku (i to jeszcze w transkrypcie, którego sam czasem nie ogarniam, choć mówię w tym języku całkiem nieźle), a ktoś inny wklepie suahili i współgracz (albo, nie daj Boże, Mistrz Gry!) nie będzie miał nawet pojęcia gdzie i jak szukać tłumaczenia.
-na co dzień sam używam wszelakich makaronizmów, ale drażni mnie, gdy widzę jak Twi'lek czy inny Zabrak potyka się na schodach, a gracz w usta mu wstawia soczyste "fuck". Pytam: w jakim celu? Jeśli zakładamy, że polski pełni rolę basica (wspólnego, czy jak to się po polsku zwie) to rolę jakiego języka będzie pełnił angielski? I dlaczego akurat on? Może od razu zastąpmy huttese włoskim, a oficjalny urzędowy imperialny niemieckim. A co, jak szaleć to szaleć.
-korzystanie z polskich odpowiedników nazw własnych dotyczy przede wszystkim tych, które rzeczywiście są szeroko używane. Były posty, w których autor używał słowa "lightsaber", by uniknąć powtórzenia "miecz świetlny". To jest złe. Zapis w zasadach jest na tyle nieprzejrzysty i dający spore pole do interpretacji, że zmusza użytkownika do zastanowienia się czy naprawdę musi pisać TIE Figther, zamiast zwyczajnie myśliwiec TIE.
PS. Czarne Słońce to nie Iks-Skrzydłowiec :D
-podobnie jak wyżej, "nie nadużywać fikcyjnych języków uniwersum Gwiezdnych Wojen" oznacza tyle, że... masz ich nie nadużywać :mrgreen:

Dzisiaj/jutro pojawi się Kalendarium, Regulamin Forum, wzór KP i instrukcja jej wypełnienia. Wątpię, by Zasady Rozgrywki zostały dokończone do tego czasu. Razem z nimi pojawią się dokładniejsze informacje dotyczące restartu forum.
W każdym razie, choć oficjalnie gry nie zaczniemy jeszcze, będziecie już mogli składać KP, żeby później wszyscy nie rzucili się jednocześnie ;)
Numer GG: 8933348
Nie pisz, jak nie masz po co. Nie pisz, żeby przypomnieć o odpisie Mistrza Gry. Nie pisz, jeśli chcesz pogadać o pogodzie.
I, na Boga, nie zawracaj dupy pytaniami "Co u Ciebie?"
Awatar użytkownika
Peter Covell
Administrator
 
Posty: 4247
Rejestracja: 27 Wrz 2008, o 15:56
Miejscowość: pod Poznaniem

Re: Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Postprzez Mistrz Ind'yk » 5 Maj 2013, o 21:55

No to Mandalore czy Mandalora? :D
Awatar użytkownika
Mistrz Ind'yk
Gracz
 
Posty: 1735
Rejestracja: 21 Cze 2011, o 12:42

Re: Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Postprzez Thrak Skirata » 5 Maj 2013, o 22:03

Inygo Beviin napisał(a):No to Mandalore czy Mandalora? :D


MANDALORE!!!!!!!!!!!!!!
Image
Awatar użytkownika
Thrak Skirata
Gracz
 
Posty: 674
Rejestracja: 15 Cze 2011, o 18:57

Re: Zamknięcie rekrutacji i restart forum

Postprzez Peter Covell » 5 Maj 2013, o 22:39

Mandalora
Numer GG: 8933348
Nie pisz, jak nie masz po co. Nie pisz, żeby przypomnieć o odpisie Mistrza Gry. Nie pisz, jeśli chcesz pogadać o pogodzie.
I, na Boga, nie zawracaj dupy pytaniami "Co u Ciebie?"
Awatar użytkownika
Peter Covell
Administrator
 
Posty: 4247
Rejestracja: 27 Wrz 2008, o 15:56
Miejscowość: pod Poznaniem

PoprzedniaNastępna

Wróć do Ogłoszenia

cron