Content

Mgławicowe Lato: odsłona druga

"Dobra zmiana?"

Image

"Dobra zmiana?"

Postprzez Opliko » 20 Lip 2017, o 18:15

Od zawsze ludzie próbują uciec. Teraz też wiele osób ucieka. Od Imperium, od Huttów, od swoich długów, czy od dowolnego innego problemu który sami na siebie sprowadzili. Odkąd Rebelia ujawniła się w całej galaktyce zaczęły pojawiać się osoby chcące uciec właśnie do niej. Jednak dla Tann Anu było to ostatnie miejsce do którego chciała by się udać.

Kiedy w dżungli przestało padać dwójka poszukiwaczy przygód wznowiła swoją wyprawę. Wiedzieli gdzie się kierują, ale tylko Twi'lekanka znała prawdziwy powód dla którego tu są. Od dwóch dni przedzierali się w kierunku rzekomej starożytnej świątyni, lecz dla Tann to czy kiedykolwiek tam dotrą nie miało znaczenia. Liczyło się tylko że odciągało to Cole'a od jego poszukiwań. Że pozwalało mu zapomnieć o istnieniu Rebelii. O istnieniu innych jedi.
Tylko po to go okłamywała że szuka jakiegoś dojścia do Rebeliantów. Tylko po to wynajdywała coraz trudniejsze i dłuższe wyprawy. By został z nią. By się nie zmieniał.

-To chyba jesteśmy. Chcesz się rozejrzeć po okolicy zanim zabierzemy się do świątyni? - Te słowa towarzysza wyrwały ją na chwilę z zadumy.
-Idź sam. Ja rozbiję obóz.
-Jak chcesz. Ale tracisz widok zarośniętej architektury sprzed... Zaraz czyja to w ogóle za budowla?
-A ja wiem? Ktoś znalazł mapę do tego miejsca sprzed przynajmniej kilku tysięcy lat. O ile jest tu coś cennego nie interesuje mnie kto i kiedy ją budował.
-Ech, no dobra. Jakbyś się rozmyśliła to szukaj mnie w środku.- Powiedział Cole kierując się w stronę wrót do tajemniczego budynku. - Coś mi w tym miejscu się nie podoba... - dodał pod nosem.

Minęło dobre kilka minut zanim Anu zabrała się do zadeklarowanej czynności. Rozmyślała nad przeszłością. Jakie wtedy życie było proste... Szukali tylko plotek o jakiś znalezionych artefaktach czy innych starociach, dowiadywali się gdzie je wykopano i lecieli by je zebrać. Mieli już kilku stałych klientów na taki towar, więc i sprzedaż nie była problemem. Teraz jednak musiała szukać czegoś co zainteresuje jedi. Spędzała masę czasu szukając czegoś z odniesieniem do Mocy. A do tego musiała udawać że próbuje skontaktować się z tą pieprzoną Rebelią. Co ta cała Solo, czy jak tam się nazywa, ma w sobie, że tak nagle rzucił się na jej poszukiwania. Że prawie zapomniał o osobie z którą spędził lata!
Czy porzuciłby ją dla jedi? Po tych wszystkich przygodach? Po tym jak nieraz razem ocierali się o śmierć? Czy to "wyzwolenie galaktyki" było od niej ważniejsze?
Wiedziała że te rozmyślania są absurdalne. Przecież fakt że trafi do podobnych do siebie nie sprawi że zapomni o innych. Jednak nie umiała się do końca o tym przekonać. Cały czas czuła strach przed tym że jednak go to zmieni, że go straci na rzecz tej Jainy i innych. A może czuła też zazdrość że sama nie została obdarzona wrażliwością na Moc?
Ale zazdrość do niczego nie prowadzi, a strach trzeba przezwyciężać. Najważniejsze było przecież to czego on chce, nie? Byleby był szczęśliwy. Jeśli go straci warto przynajmniej mieć świadomość, że zrobiła wszystko co mogła właśnie dla niego. Zdecydowała więc. Jak tylko wróci powie mu co czuje i zapyta czego naprawdę chce. Zmiany w końcu będą musiały nastąpić, więc powinna je zaakceptować. Kto wie, być może wcale nie będą to zmiany na gorsze?

Jednak Twi'lekanka nie wiedziała, że gdy ze świątyni Sithów wyszedł mężczyzna z tajemniczym artefaktem w jednej ręce i zapalonym mieczem świetlnym w drugiej, cała nadzieja na dobrą zmianę umarła.





Pierwsze opowiadanie jakie dodaję na MM. A także pierwsze opowiadanie które trafia na ten konkurs w ogóle :P Ale nie zamierzałem czekać na ostatnią chwilę gdy jest już gotowe. Bardzo krótkie (557 słów i 3444 znaki), ale sztuczne wydłużenie go nie byłoby dobrą zmianą... (Serio, próbowałem napisać dłuższe wersje zawierające mniej więcej tę samą historię, dodając więcej dialogów, opisów, dodając różne wydarzenia itp. a wciąż ta najkrótsza była po prostu najlepsza.)
Image
Ilość eksplozji przetrwanych przez postać:
Ilość przetrwanych rzutów o ścianę:
Ilość zdrad:
Discord: opliko#3114
Awatar użytkownika
Opliko
Gracz
 
Posty: 265
Rejestracja: 22 Cze 2016, o 13:59

Re: "Dobra zmiana?"

Postprzez Axis » 2 Wrz 2017, o 21:44

To bardziej scena niż opowiadanie, o czym doskonale zdajesz sobie sprawę. Wyczuwam tu podtekst polityczny, ale nie będę się w to raczej zagłębiać.

Jak na tak krótki tekst bardzo dobrze została zarysowana postać Twi'lekanki. Jest bardzo prawdziwa w swoich odczuciach, co zalicza ci się na wielki plus.

Bardzo mi przeszkadza takie rzucenie czytelnika w akcję. Skoro był problem z wydłużeniem, lepiej było zostawić całość w formie monologu głównej bohaterki. Jej dygresje i rozwodzenie się nad pewnymi problemami były bardzo naturalne i czytało się dużo lepiej.

Jak na początek praca na dostatecznym poziomie. Zakładam, że w przyszłości będzie lepiej.
Image
GG: 8232072
Awatar użytkownika
Axis
Gracz
 
Posty: 209
Rejestracja: 2 Gru 2011, o 11:33

Re: "Dobra zmiana?"

Postprzez Opliko » 3 Wrz 2017, o 13:02

Bardzo dziękuję za opinię.
Dobrze, że się nie zagłębiasz w podtekst polityczny, bo poza tytułem (który powstał już jakiś czas po samym opowiadaniu :P), jakikolwiek inny byłby niezamierzony.
A "rzucenie w akcję" było celowe, choć rzeczywiście może lepszą decyzją byłoby jakieś wprowadzenie. Mimo wszystko to praktycznie moje pierwsze opowiadanie (nie liczę prac do szkoły bo to jednak inny sposób pisania. Nie tak by było ciekawe, a by było poprawne i wystarczającej długości), więc nie mogłem uniknąć błędów. Może następne wyjdą lepiej :)
Image
Ilość eksplozji przetrwanych przez postać:
Ilość przetrwanych rzutów o ścianę:
Ilość zdrad:
Discord: opliko#3114
Awatar użytkownika
Opliko
Gracz
 
Posty: 265
Rejestracja: 22 Cze 2016, o 13:59

Re: "Dobra zmiana?"

Postprzez BE3R » 4 Wrz 2017, o 21:25

Nie wiem czy czytałeś opowiadanie Quorna którego aktualnie nie chce mi się szukać, silnie zarysowana postać i zdupione zakończenie. Jak by rozwinąć nadać jakiś głębszy sens myślę że byłoby dużo lepiej. TO całkiem fajna akcja na streszczenie książki czy opowiadania, taki teaser.
Awatar użytkownika
BE3R
Gracz
 
Posty: 1761
Rejestracja: 27 Paź 2011, o 21:47
Miejscowość: Chorzów

Re: "Dobra zmiana?"

Postprzez Quorn » 4 Wrz 2017, o 21:45

BE3R napisał(a):Nie wiem czy czytałeś opowiadanie Quorna którego aktualnie nie chce mi się szukać, silnie zarysowana postać i zdupione zakończenie. Jak by rozwinąć nadać jakiś głębszy sens myślę że byłoby dużo lepiej. TO całkiem fajna akcja na streszczenie książki czy opowiadania, taki teaser.


To jest super zakończenie:)
Awatar użytkownika
Quorn
Gracz
 
Posty: 1045
Rejestracja: 2 Lis 2015, o 17:50
Miejscowość: Zakupane

Re: "Dobra zmiana?"

Postprzez BE3R » 4 Wrz 2017, o 21:54

Jak to super zakończenie, to gdzieś mi zginęła właściwa część opowiadania :?
Awatar użytkownika
BE3R
Gracz
 
Posty: 1761
Rejestracja: 27 Paź 2011, o 21:47
Miejscowość: Chorzów

Re: "Dobra zmiana?"

Postprzez Opliko » 4 Wrz 2017, o 22:27

Okej, skoro teaser jest dobry to zabieram się za książkę.
Serio, zmotywowaliście mnie by jednak zrobić z tego coś dłuższego, może nie pełną powieść, ale przynajmniej długie opowiadanie. Więc spodziewajcie się, że dam coś takiego świat kiedyś na Mgławicę.
Zresztą pisałem to po lekturze dość dużej ilości opowiadań Arthura C. Clarke, który nieraz przekształcał opowiadania w powieści. Choćby "Odyseja Kosmiczna" tak powstała, a także wiele innych jego dobrych książek. Próbowałem się trochę na nim wzorować i chyba mi to wyjdzie przynajmniej pod tym względem :P (W sumie to jedna z moich ulubionych serii zaczęła się jako opowiadanie. "Gra Endera" właśnie tak zostają najpierw wydana i dopiero później powstała sama książka)
Image
Ilość eksplozji przetrwanych przez postać:
Ilość przetrwanych rzutów o ścianę:
Ilość zdrad:
Discord: opliko#3114
Awatar użytkownika
Opliko
Gracz
 
Posty: 265
Rejestracja: 22 Cze 2016, o 13:59

Re: "Dobra zmiana?"

Postprzez Saine Kela » 8 Wrz 2017, o 19:58

Zgodzę się z Axis, że to bardziej scena niż opowiadanie. Jest zarys jakiegoś zdarzenia, są przemyślenia i wewnętrzne rozterki i to by było na tyle. Wprawdzie trafia w punkt, bo to sedno całego konkursu, ale jednak... mało. Zdecydowanie za mało. No i to zakończenie, choć intrygujące i wzbudzające ciekawość takie trochę urwane z choinki. Mogło być inne, albo przynajmniej przesunięte dalej. Rzeczywiście wygląda to tak, jakby zabrakło czegoś pomiędzy. Ale ogólnie spodobało mi się, choć jest mega niedosyt.
Image

Image

GG: 6687478
Awatar użytkownika
Saine Kela
Gracz
 
Posty: 710
Rejestracja: 18 Cze 2013, o 13:04
Miejscowość: Pandarium/Ruda Śląska


Wróć do Mgławicowe Lato: odsłona druga

cron