Content

Hyde Park

Pochwały/uwagi

Dla wszystkich, o Wszystkim i o niczym. Przypominamy, że w tym dziale również obowiązują szeroko pojęte zasady kultury osobistej. ;)

Pochwały/uwagi

Postprzez Chester Westman » 20 Cze 2013, o 14:15

Nigdzie nie znalazłem podobnego tematu, a powinien powstać. Forum może być oceniane na wiele różnych sposobów, i gdzieś te opinie trzeba czasem głosić. Żeby dać dobry przykład, zacznę od swoich przemyśleń z ostatnich kilkunastu dni, dla mnie na świeżo po resecie.


Przede wszystkim szata graficzna. Kiedyś myślałem, że MM przebija wszystkich innych o kilka poziomów. Teraz jest jeszcze lepiej, i wielkie brawa za pracę w to włożoną. Czasem brakuje mi nieco przycisku "Chat", który dawniej był bodajże obok "Szukaj" i "Użytkownicy", ale to pomniejszy mankament, da się go obejść. Co by nie mówić, wszystko świetnie buduje klimat, od stylu forum po jednolite avatary i userbary. Good job :)

Zaangażowanie userów w punkt nowoprzybyłych, wspomniane w "Apelu od administracji", trochę mnie zaskoczyło. Nie mam pojęcia, czy to kwestia sesji czy czegokolwiek innego, ale moja karta czekała dwa dni na jedną jedyną opinię, w tym wypadku Petera. Nie zrozumcie mnie źle, ja naprawdę się nie nudziłem w tym czasie, nie chodzi tu też o urażoną dumę. Odnoszę się jedynie do swojej sytuacji, bo nie chcę bawić się w szperanie po tematach i wyciąganie nie wiadomo ilu dat. To przecież my, użytkownicy będziemy kiedyś z tymi wszystkimi nowymi ludźmi grać. Nie interesuje was to, kogo Administracja wpuszcza do środka? Na dłuższą metę grozi to hermetyzacją forum i zamknięciem się na napływ świeżej krwi, a to nic dobrego.

Na koniec posta Holonet, który został przebudowany, i wyszło mu to na dobre. Wszyscy nowi gracze powinni być tam od razu kierowani, najlepiej w celu przeczytania wszystkich wskazówek na raz. Sam od tego zacząłem i nie żałuję, bardzo lubię tego typu wprowadzenia. Nie wiem jak Podziemie planuje rozwiązać część "prasową", ale jeśli na poziomie treściwych, przyjaznych opisów BNów - to nie może wyjść źle ;)
Image
Awatar użytkownika
Chester Westman
Gracz
 
Posty: 384
Rejestracja: 8 Sty 2011, o 20:45

Re: Pochwały/uwagi

Postprzez Tzim A'Utapau » 20 Cze 2013, o 23:14

Zaangażowanie userów w punkt nowoprzybyłych, wspomniane w "Apelu od administracji", trochę mnie zaskoczyło. Nie mam pojęcia, czy to kwestia sesji czy czegokolwiek innego, ale moja karta czekała dwa dni na jedną jedyną opinię, w tym wypadku Petera.


Ekhm... dwa dni to tak jakby standardowy czas czekania. Niektórzy wrzucili KP, gdy dało się je policzyć na palcach ręki drwala i czekali tyle samo albo i dłużej. W tym przypadku nie czekałeś dwóch dni na komentarz, tylko dwa dni na akcept, bo też tylko ocena zielonego ci była potrzebna. ;)

Nie mogę mówić za innych, ale przypuszczam, że działa podobna zasada. Ja czytam KP. Wierzcie lub nie, przeczytałem dosłownie wszystkie, które zostały wrzucone od momentu restartu. Niektóre mnie nie zainteresowały, komentowanie innych sobie odpuściłem, a po przeczytaniu jeszcze innych nie miałem czasu/chęci/robiłem akurat coś innego, więc nie wrzuciłem komentarza. Komentowanie w stylu "jest ok", choć pewnie też potrzebne, nie każdemu pasuje.

Apel Petera był słuszny, ale też sytuacja restartowa jest specyficzna. Wychodzi to na prostą, przypuszczam, że będzie lepiej. Przeczytanie jednego Kapeka i wypowiedzenie się na jego temat przychodzi łatwiej, niż przeczytanie jednego ze świadomością, że po nim czeka 6 kolejnych.
Image

Postacie archiwalne:
Image
Image
Tau z Lakonów - stoczniowiec, infant Fondoru
Sate Nova (ERG 1212) - imperialny gwardzista
Asa-Lung - zmiennokształtny
Korjak z Malastare - Feeorin, windykator Czarnego Słońca
Awatar użytkownika
Tzim A'Utapau
Gracz
 
Posty: 1589
Rejestracja: 4 Lis 2010, o 20:34

Re: Pochwały/uwagi

Postprzez Chester Westman » 21 Cze 2013, o 08:20

Tylko widzisz, mi totalnie nie chodzi o te dwa dni. Mogła leżeć i 2 tygodnie, mi to bez różnicy, jedyne co mnie interesowało to ilość osób odpowiadających.
Ale tak jak wspomniałem - nie chcę kogoś atakować czy się czepiać wyjątkowych przypadków, bo to nie o to chodzi. Jeśli ogólnie jest lepiej, to jak najbardziej się cieszę :)
Image
Awatar użytkownika
Chester Westman
Gracz
 
Posty: 384
Rejestracja: 8 Sty 2011, o 20:45

Re: Pochwały/uwagi

Postprzez Tzim A'Utapau » 7 Lip 2013, o 13:08

Jak mnie nie ma to znaczy że gram w TORA. Obiecuje że kiedyś odpisze...


W tym miejscu mamy wpisywać uwagi, no więc... uważam to za niedopuszczalne!

I kcem posta :(

PS: przecinek przed że i ogonek do "e"
Image

Postacie archiwalne:
Image
Image
Tau z Lakonów - stoczniowiec, infant Fondoru
Sate Nova (ERG 1212) - imperialny gwardzista
Asa-Lung - zmiennokształtny
Korjak z Malastare - Feeorin, windykator Czarnego Słońca
Awatar użytkownika
Tzim A'Utapau
Gracz
 
Posty: 1589
Rejestracja: 4 Lis 2010, o 20:34

Re: Pochwały/uwagi

Postprzez Chester Westman » 16 Lip 2013, o 11:14

Tagi: forum umarło, shoutbox, statystyki nie kłamią.

Wczoraj, prawie 7 stron w archiwum, przedwczoraj jedna, jeszcze wcześniej 3, 2, 3, 1, 6, o ile dobrze liczę "na oko". Na jednej stronie mieści się czterdzieści shoutów.

Jak widać, questy nie umarły przez wyjazdy ludzi na wakacje. Ten tysiąc wiadomości w tydzień ktoś musiał "nabić".
Image
Awatar użytkownika
Chester Westman
Gracz
 
Posty: 384
Rejestracja: 8 Sty 2011, o 20:45

Re: Pochwały/uwagi

Postprzez Jack Welles » 17 Lip 2013, o 20:24

no bo MM to tak na prawdę taki chat z fajnym designem...
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
Jack Welles
Gracz
 
Posty: 2552
Rejestracja: 31 Gru 2008, o 21:04
Miejscowość: Olsztyn

Re: Pochwały/uwagi

Postprzez Caleb Quade » 17 Lip 2013, o 22:55

Ludzie są wakacje - zacznie się rok szkolny/akademicki MM odżyje :D Przecież trzeba coś robić, co nie? Kto by się tam uczył :D
Image
Image
Awatar użytkownika
Caleb Quade
Gracz
 
Posty: 362
Rejestracja: 31 Gru 2012, o 00:10
Miejscowość: Kielce

Re: Pochwały/uwagi

Postprzez Jack Welles » 18 Lip 2013, o 01:52

Aż takich zastojów to nigdy akurat jeszcze nie było w wakacje...
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
Jack Welles
Gracz
 
Posty: 2552
Rejestracja: 31 Gru 2008, o 21:04
Miejscowość: Olsztyn

Re: Pochwały/uwagi

Postprzez Chester Westman » 18 Lip 2013, o 09:20

Caleb Quade napisał(a):Ludzie są wakacje - zacznie się rok szkolny/akademicki MM odżyje :D Przecież trzeba coś robić, co nie? Kto by się tam uczył :D

Caleb, nic z tych rzeczy niestety. Zaczną się szkoły/studia, to ludziom zabraknie czasu przez nowe obowiązki. Potem znowu: święta, sesje, sylwestry, kolejne wymówki. Potem po kolejnych świętach i długich weekendach zacznie się zamykanie roku w szkołach i na uczelniach (znowu brak czasu) + matury.

A wakacje mamy teraz, więc koło się zamyka. Nie tu leży problem.
Image
Awatar użytkownika
Chester Westman
Gracz
 
Posty: 384
Rejestracja: 8 Sty 2011, o 20:45

Re: Pochwały/uwagi

Postprzez Jack Welles » 18 Lip 2013, o 12:04

Przydałoby się jakieś oficjalnie stanowisko administracji w tej sprawie - co oni myślą o tym.
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
Jack Welles
Gracz
 
Posty: 2552
Rejestracja: 31 Gru 2008, o 21:04
Miejscowość: Olsztyn

Re: Pochwały/uwagi

Postprzez Oto'reekh » 18 Lip 2013, o 12:54

Spokojnie lipiec jest trochę ospały, tu jeden leci na pół miesiąca w ciepłe kraje, drugi zmaga się z próbą pisania pracy i wymyślnym zmaganiem się z przedziwnym grafikiem w robocie dzięki pewnej kierowniczce, a trzeci próbuje zająć się po samotności pewną inną rzeczą. Podejrzewam, że w sierpniu sprawy powinny obrać rozpędu, aż do końca sezonu wypoczynkowego.
Image
Image
GG: 447116
Awatar użytkownika
Oto'reekh
Administrator
 
Posty: 2726
Rejestracja: 3 Gru 2008, o 15:40

Re: Pochwały/uwagi

Postprzez Kelan Navarr » 18 Lip 2013, o 21:15

Z góry przepraszam wszystkie osoby, którym faktycznie się chce i których poniższy tekst nie dotyczy. Muszę się jednak do pewnych kwestii ustosunkować, a pisząc zbiorowo jest nieco łatwiej

Przydałoby się jakieś oficjalnie stanowisko administracji w tej sprawie - co oni myślą o tym.


Chcecie od serca - proszę bardzo. Oto i Pop pewne rzeczy próbują przekazać grzecznie, więc ktoś musi nazwać je po imieniu. Najpierw odniosę się może bezpośrednio do powyższych wypowiedzi.

Zaczną się szkoły/studia, to ludziom zabraknie czasu przez nowe obowiązki. Potem znowu: święta, sesje, sylwestry, kolejne wymówki. Potem po kolejnych świętach i długich weekendach zacznie się zamykanie roku w szkołach i na uczelniach (znowu brak czasu) + matury.

Gdybyś jakimś cudem nie zauważył, Mgławica działa już od pięciu lat i nigdy nie było to forum otwierane na wakacje, bo w innym terminie ludzie nie mają kiedy pisać. Wg tego co piszesz właśnie tak powinno to wyglądać - wszak poza wakacjami (gdzie - uwaga niespodzianka! - część ludzi już i tak nie studiuje, tylko pracuje, a wakacje są wtedy gdy bierze się urlop) nikt nie ma czasu poświęcać się forum.

Co do pozostałych części Twojego marudzenia, pozwól że przedstawię sprawę dość klarownie. Wróciłeś po 2 latach nieobecności (której nikomu nie zapowiedziałeś), co w wypadku MG stwarza większy problem niż brak obecności gracza. Chciałeś znów mistrzować, więc zostałeś dodany do grupy. Po tygodniu postanowiłeś zrezygnować, nie pisząc w międzyczasie żadnego posta fabularnego. Jęczenie w sytuacji, gdy samemu nic się nie robi to sprawa naprawdę banalna, tyle że niezbyt ceniona.


Ogólnie o sytuacji:
Są wakacje - ludzie mają życie poza komputerem i w momencie gdy na zewnątrz jest wreszcie przyjemna pogoda, starają się to wykorzystać. W czasie wakacji życie na MM zawsze siadało, jako że nie mamy tu szczęśliwie no-lifeów.
No ale jak "administracja zajmie stanowisko" to wszystko ulegnie przecież zmianie. Będziemy jeździli po Polsce i kijem zaganiali ludzi przed monitor. Podejście z cyklu "niech zieloni coś zrobią" zaczyna być powoli lekko wkurwiające, jako że we trójkę nie uciągniemy całego forum, tym bardziej że mnie i Ota do grona MG zaliczać nie można. Gdy zieloni coś robią i proszą o odzew, czy pomoc, to nie ma komu. Zawsze jest jednak komu marudzić. W temacie holonetu wypowiedziały się dwie osoby (nie liczę Tau, który jest autorem, bądź współautorem większości tekstów), mimo próśb by napisać czy coś jest nie tak, jaki sposób prezentacji byłby najlepszy itd. Zieloni mogą zapierdalać jak osły, rozpisywać fabułę, tworzyć udogodnienia, a spora część użytkowników i tak będzie miała na to kompletnie wyjebane. Gdybyśmy faktycznie niczego nie robili, wziąłbym zarzuty na klatę, ale wieczna postawa roszczeniowa zaczyna być powoli męcząca.
Image
Awatar użytkownika
Kelan Navarr
Gracz
 
Posty: 2329
Rejestracja: 28 Gru 2008, o 00:13

Re: Pochwały/uwagi

Postprzez Tzim A'Utapau » 18 Lip 2013, o 23:59

Mówiłem... cham i prostak.

W czasie wakacji życie na MM zawsze siadało, jako że nie mamy tu szczęśliwie no-lifeów.


Mów za siebie, ja tam jestem no-lifem pełnym monitorem. :P

***

Generalnie, to w czym jest problem? Że postów fabularnych mało? No mało, ale wina to ewidentnie brak inicjatywy oddolnej. Na przykład mojej, bo taki już mam styl gry, że odpisuję aktywnie przez tydzień, a później sobie robię wolne i miesiąc zbieram do jednego posta. Potem znów zajawka i trochę intensywnej gry. Myślę, że PBFy tak już działają (dla mnie to normalne).

Teoretycznie są stoliki: jeśli ktoś ma chęć rpowania, to nie potrzebuje Mistrza Gry. Teoretycznie zaangażować fabularnie na MM można się na wiele sposobów (całkiem poważnie zapytam, może to jest mało klarowne?): można napisać arty publicystyczne do holo, wzbogacić bibliotekę, dodać propozycje do kalendarium przeskoku (mogę być nie w temacie, więc jeśli, ktokolwiek zaproponował jakieś wzbogacenia fabularne do kalendarium, to przepraszam), pomóc opracować nową bazę NPCów, generalnie się zakręcić.

To, jak wiele się dzieje na forum, zależy od jego użytkowników. Relacja oparta na tym, że zieloni będą co jakiś czas zarzucać userów materiałami jest jakby niepełna. Gra fabularna to nie tylko MG <-> post <-> gracz, ale również, no właśnie, fabuła. Fabułę można budować na wiele sposobów.

Czy forum umarło? To chyba nie jest dobre określenie. Graczom nie chce się grać :D Skoro jednak piszą na SB i na forum wchodzą, to znaczy, że ewidentnie MM zmienia się w forum społecznościowe. Jakiegoś potwierdzenia w liczbach by to jeszcze potrzebowało, bo równie dobrze tego typu stwierdzenia mogą być klasycznym przekłamaniem wynikającym z jednostkowej perspektywy.

Sam uważam, że nie da się grać w jedną grę przez parę lat bez przerwy. Rzecz w tym, że każdy user robi sobie przerwę w innym, wybranym przez siebie terminie, więc kiedy wraca, to komuś innemu już się zbiera na przerwę. Ze strony usera sprawa jest prosta: znudziło mi się, papa forum, idę grać gdzie indziej, w innej konwencji, z innymi ludźmi, poczuć świeżość. Administratorzy i ekipy forumowe nie mają tak łatwo :(

Był restart, który uważam za jedyne sensowne rozwiązanie dla MM. Jak się okaże, że jednak nie pomógł (co może się zdarzyć), to zielonym pewnie nie zostanie nic innego, jak podziękować wszystkim za wspólną zabawę, uczciwie zamknąć MM. PBF dycha tak długo, jak długo chce się jego administracji go trzymać.

Ekhm... co by nie wyszło zbyt pretensjonalnie: jeśli nie chcecie końca MM, to piszcie ;)

BTW: według moich prywatnych statystyk, całkowicie amatorskich co prawda, ale bazujących na dobrych paru(nastu) latach zabaw z PBFami, najaktywniejsze miesiące to wrzesień-październik.

PS: zobaczycie, jak wszystkim wróci zajawka, gdy Disney wyda Star Warsy.
Image

Postacie archiwalne:
Image
Image
Tau z Lakonów - stoczniowiec, infant Fondoru
Sate Nova (ERG 1212) - imperialny gwardzista
Asa-Lung - zmiennokształtny
Korjak z Malastare - Feeorin, windykator Czarnego Słońca
Awatar użytkownika
Tzim A'Utapau
Gracz
 
Posty: 1589
Rejestracja: 4 Lis 2010, o 20:34

Re: Pochwały/uwagi

Postprzez Mistrz Ind'yk » 19 Lip 2013, o 01:43

Jak dla mnie, to akurat pierdolenie. Moje najlepsze okresy mgławicowe zdarzyły się w wakacje, te długie noce, pogaduchy i pisanie postów wszędzie gdzie się da - to się dzieje wtedy, gdy ktoś po prostu chce i stara się. Nie wtedy, gdy wiatr wieje z zachodu, a cena paliwa spada ;) . Powiem szczerze, nowa fabuła na forum daje multum możliwości, czytając opisy z HoloNetu i kalendarium pomyślałem od razu, że tam znajdują się dziesiątki możliwości, które po prostu trzeba wykorzystać. Nie czekać, aż Admini wytłuszczą coś GRUBYMI WIELKIMI LITERAMI Z POKREŚLENIEM, ale wziąć się za to osobiście. Nowa fabuła, nowe zasady dały możliwości i fabularne, i systemowe, których Gracze po prostu nie chcą wykorzystywać, bo są zbyt leniwi. Ta leniwość wpływa na to, że zamiast czerpać z tego, co dostają, grają cały czas w to samo i czekają, aż zabawa toczyć się będzie dalej tak samo. Jak dla mnie restart nie był tylko czystką fabularną, wyeliminowaniem zbyt wielu postaci itp. To miało dać możliwości, które wszyscy sobie zlali. Sprawa wyglądała tak, teraz ma być inaczej, jeszcze na początku umówiły się z 2-3 ekipy, które miały grać razem, a dalej... poszło jak kiedyś. Co za z tym zrobić administracja? Wyrzuciła nic nie robiących z Podziemia, co było bardzo dobrym ruchem, bo to nie miało przyszłości, postawiła na nową kartę, która stety niestety jest także kartą Graczy. Kiedy ja powiedziałem Adminom o tym, że mojego questa mogę poprowadzić bez MG, w klasycznym storytellingu, gdzie każdy ma swój wkład, nie spotkałem odmowy. Mogłem to zrobić. Nikt nie zjechał pomysłu na horror-stolik, nikt nie powiedział, że nie może być sesji w innym settingu (do której czekamy na informacje, które miałby się pojawić w kilka dni, już nie wiem ile). To wszystko nie lata, bo po prostu ludzie wolą pisać na SB i... tak już niestety jest. Jeśli chcecie coś zrobić, to róbcie, a nie piszecie na chacie, że jest źle. To forum, jak naprawdę mało które daje multum możliwości, które po prostu trzeba wykorzystać. Nigdy, kiedy występowałem z inicjatywą dość przemyślaną nie spotkałem się od razu z odmową, sprawa była akceptowana albo przemyślana i coś się z nią działo. Trzeba ruszyć dupę od dołu, a nie tylko pierdolić w temacie, że źle się dzieje. Administracja ma przewalone, bo ma zrobić coś dla ludzi, którym się po prostu nie chce już grać w tę grę. A jeśli komuś się chce, to i tak patrzy na innych i woli narzekać, niż grać - tak przynajmniej zostanie zauważony. Do mojej sesji horroru zgłosił się jeden gracz, pozostali byli chętni na SB i tyle. To nie jest wina administracji, to wina Graczy, którym się po prostu nie chce. Jasne, chłopaków mogło by być więcej na forum, ale oni też czasem potrzebują zobaczyć, że coś się dzieje. Że nie przewalają czasu, którego nikt inny na tym forum mu nie poświęca, żeby zapieprzać dla siebie i sztuki samej w sobie. Jeśli coś robią przez długi czas, to powinni zobaczyć, że robią to dla kogoś. Nie robią tego dlatego, żeby dostać kilka błahych pochwał (znaczy dwóch), tylko dlatego, żeby ktoś to wykorzystał i z tym coś zrobił. Wszystko spotyka się z entuzjazmem, euforią, pochwałami, a potem kończy tak samo - niezmiennie w archiwum SB, gdzie trafia między pochwały, ile kto wypił i ile zobaczył dzisiaj demotywatorów.

Jak dla mnie na Mgławicy Mocy wszystko od góry się już ruszyło, Gracze dostali nowe forum, nowy start, nowe zasady i, przede wszystkim, nowe możliwości. Teraz czas, żeby pokazali, że ruszą dupę, a nie tylko będą pierdolić. Sorki za mocne słowa i niecenzuralny post, ale... wakacje, alkohol i mam dość pierdolenia o tym, jak jest. Wolę pogadać o tym, co może być, jak się ruszy dupy ;) .

Mamy jedno z najlepszych forów PBF w kraju, ale nie mamy kultury gry - to sprawa dla wszystkich. Pomyślcie o tym, zamiast narzekać tutaj albo pisać na SB kolejne setki wiadomości - dla mnie to i tak to samo. Chociaż tutaj chyba narzekanie daje więcej punktów stylu, nie? ;)
Awatar użytkownika
Mistrz Ind'yk
Gracz
 
Posty: 1735
Rejestracja: 21 Cze 2011, o 12:42

Re: Pochwały/uwagi

Postprzez Jack Welles » 19 Lip 2013, o 10:23

Ha! Wiedziałem, że prędzej czy później odezwie się Kelan, jak będę wywoływał Zielonych z lasu... I taki był właśnie mój cel - on zawsze potrafi walnąć motywującą przemowę :D Mam nadzieję, że jak najwięcej graczy ją przeczyta i zastanowi się nad tym co robi ( a dokładniej czego nie robi ;) ). Tyle ode mnie :) .
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
Jack Welles
Gracz
 
Posty: 2552
Rejestracja: 31 Gru 2008, o 21:04
Miejscowość: Olsztyn

Re: Pochwały/uwagi

Postprzez Tzim A'Utapau » 19 Lip 2013, o 10:57

Mamy jedno z najlepszych forów PBF w kraju, ale nie mamy kultury gry - to sprawa dla wszystkich.


Ja pierdzielę, kultura gry. :shock: Antropologia gry od razu, ty kulturoznawco, ty.
Image

Postacie archiwalne:
Image
Image
Tau z Lakonów - stoczniowiec, infant Fondoru
Sate Nova (ERG 1212) - imperialny gwardzista
Asa-Lung - zmiennokształtny
Korjak z Malastare - Feeorin, windykator Czarnego Słońca
Awatar użytkownika
Tzim A'Utapau
Gracz
 
Posty: 1589
Rejestracja: 4 Lis 2010, o 20:34

Re: Pochwały/uwagi

Postprzez Mistrz Ind'yk » 19 Lip 2013, o 11:33

Spierdzielaj, byłem wstawiony. Ciesz się, że nie wspomniałem o Huizindze 8-) .
Awatar użytkownika
Mistrz Ind'yk
Gracz
 
Posty: 1735
Rejestracja: 21 Cze 2011, o 12:42


Wróć do Hyde Park

cron