Content

Hyde Park

Historia PBF - dyskusja

Dla wszystkich, o Wszystkim i o niczym. Przypominamy, że w tym dziale również obowiązują szeroko pojęte zasady kultury osobistej. ;)

Historia PBF - dyskusja

Postprzez Tabula Inscripta » 13 Kwi 2016, o 20:47

Hej! Piszę pracę badawczą (ładniejsza nazwa dla magisterki) o komunikacji na Tekstowych Grach Fabularnych (PBF, gry na silniku vallheru, etc.).

Przy okazji zbierania różnych informacji, chciałbym również opisać historię polskich TGF. Nikt jeszcze się nią nie zajął (przynajmniej nie ma takich informacji dostępnych w Internecie i opracowaniach naukowych), a powinniśmy zapisać jakoś tę wiedzę. Jeśli PBFy nie zawsze mogą trwać i w końcu upadają, to zachowajmy chociaż nieco pamięci o nich, przekażmy ją przyszłym pokoleniom. Taka publikacja może też ułatwić innym badaczom zajęcie się tematem TGF w przyszłości – co przełoży się na większą przystępność zjawiska w sferze naukowej.

Poszukuję naprawdę każdych informacji. W tym temacie, mam nadzieję, że podzielicie się ze mną swoimi wspomnieniami i wiedzą. Zbierzemy wspólnie fragmenty historii PBF i złożymy je w całość, tworząc zarys przeszłości. Szczególnie interesują mnie:

1) Wasze osobiste przeżycia. Jakie PBFy i wydarzenia na nich najbardziej zapadły Wam w pamięć?
2) Historia gier tekstowych przed 2000 rokiem. Szczególnie – gry play-by-mail i play-by-chat, Wasze doświadczenia z MUDami, przechodzenie z formuły portali opartych na wielu światach, na formułę świata pojedynczego oraz informacje o środowiskach z jakich wywodzili się pierwsi gracze TGF (fani fantastyki? Tabletop RPG?).
3) Zmiany i rewolucje. Pamiętacie jakieś trendy, które się wyróżniały w historii PBF? Tworzone przez fora „koalicje” albo rozpady? Za każdą informację będę po stokroć wdzięczny.
4) Wszelakie e-ziny, gazety i radia tworzone przy portalach TGF (mam już archiwalne numery PBF Station)

Słyszałem, że panowie Tau i Popek mogą mi w szczególności pomóc. Będę po stokroć wdzięczny za każde informacje.

Z góry dziękuję Wam wszystkim za pomoc i mam nadzieję, że ten temat będzie również okazją do powspominania starych czasów, a może nawet dyskusji o tym jak zmieniała się cała społeczność graczy TGF na przestrzeni lat ;)

PS: Opracowanie o Tekstowych Grach Fabularnych na pewno zostanie udostępnione wszystkim chętnym w formie artykułów lub większej publikacji w formacie .pdf.
PS2: Ten sam temat znaleźć możecie na innych forach. Nie gniewajcie się na mnie za tę kopiuj-wklejkę, po prostu nie było sensu bym pisał to samo innymi słowami na każdy z kilkunastu portali, których społeczność może mi pomóc w zbieraniu fragmentów historii TGF.
Awatar użytkownika
Tabula Inscripta
New One
 
Posty: 3
Rejestracja: 13 Kwi 2016, o 20:41

Re: Historia PBF - dyskusja

Postprzez Tzim A'Utapau » 13 Kwi 2016, o 20:58

Ciekawi mnie kierunek studiów i sam temat pracy magisterskiej. ;)
Image

Postacie archiwalne:
Image
Image
Tau z Lakonów - stoczniowiec, infant Fondoru
Sate Nova (ERG 1212) - imperialny gwardzista
Asa-Lung - zmiennokształtny
Korjak z Malastare - Feeorin, windykator Czarnego Słońca
Awatar użytkownika
Tzim A'Utapau
Gracz
 
Posty: 1589
Rejestracja: 4 Lis 2010, o 20:34

Re: Historia PBF - dyskusja

Postprzez Tabula Inscripta » 13 Kwi 2016, o 21:30

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, a temat dotyczy komunikacji (a konkretniej dyskursu) na grach TGF. Zbieram informacje również o historii, bo nie ma takiego opracowania na polskim gruncie (a przynajmniej nie spotkałem się z takowym), a jednak przy opisywaniu zjawiska wypadałoby wspomnieć o jego korzeniach + tak jak pisałem, ułatwi to w przyszłości innym badaczom sięgnięcie do tematu TGF, bo obecnie zniechęcać może małą ilością opracowań i danych.
A to przecież bardzo ciekawy temat na gruncie ludologii, narratologii i komunikacji społecznej. Sam Wasz zbiór "Mgławica Mocy - Opowieści" jest bardzo kuszący pod względem analizy językowej i kreacji treści. A im lepiej opracujemy wiedzę na temat TGF, tym więcej osób będzie chętnych by o nich pisać.
Awatar użytkownika
Tabula Inscripta
New One
 
Posty: 3
Rejestracja: 13 Kwi 2016, o 20:41

Re: Historia PBF - dyskusja

Postprzez Kelan Navarr » 14 Kwi 2016, o 14:52

Czegokolwiek o TGFach byś nie napisał, zawsze komuś coś nie będzie odpowiadało. Już z racji, że jak śpiewał Phil Collins "you always need to hear both sides of the story" przedstawienie prawdziwego obrazu wielu wydarzeń będzie dla Ciebie dość trudne. Kiedyś żyłem w naiwnym przeświadczeniu, że PBFy zrzeszają raczej rozgarniętych ludzi. W końcu wydawać by się mogło, że w czasach, gdy przeciętny Polak czyta jedną książkę rocznie, zabawa poprzez pisanie musi zachęcać określoną grupę ludzi. Nic bardziej błędnego. Środowisko PBFowe to idealne odzwierciedlenie polskiego społeczeństwa ze wszystkimi jego ułomnościami, podlane sosem anonimowości. Po dwóch latach działania na jego rzecz, z całą stanowczością stwierdzić mogę, że nie warto.

Mój kontakt z PBFami ogranicza się do administrowania (wspólnie z Otorkiem i Peterem) Mgławicy od prawie początku jej istnienia i założenia i prowadzenia przez pierwsze dwa lata VL. Gdybyś miał jakieś konkretne pytania dotyczące Mgławicy - jestem w stanie udzielić informacji z pierwszej ręki, zaś tematu VL nie będę poruszał.

PS: Popek raczej nie pomoże, bo jego tutejsza aktywność jest minimalna w ciągu ostatnich dwóch lat.
Image
Awatar użytkownika
Kelan Navarr
Gracz
 
Posty: 2329
Rejestracja: 28 Gru 2008, o 00:13

Re: Historia PBF - dyskusja

Postprzez Tabula Inscripta » 16 Kwi 2016, o 09:13

Wiem, z VL były problemy. Pisałem kiedyś z Tobą na GG przy publikacjach tekstów tam bodajże.

W sumie środowisko PBF jest jak każde środowisko komunikacyjne - zróżnicowane, a w klimacie anonimowości, dużej różnorodności osobowości i, nie oszukujmy się, pewnej dozy rywalizacji (bo jeden pisze gorzej, drugi lepiej, tutaj MG niesprawiedliwie ocenił, bo przecież muszę wygrać tę walkę, itd.), bardzo łatwo w nim o iskrę, która wznieci flejma. Duża rozpiętość wieku i wykształcenia graczy oraz tematyki gier TGF też nie ułatwia współdziałania jako społeczność.

Ale chętnie się dowiem o Mgławicy więcej.
-W którym roku powstała i z jakiego środowiska się wywodzi?
-Jakie były najważniejsze wydarzenia/zmiany na niej?
-Czy zaobserwowaliście jakieś zmiany trendów w jakości/rodzajach sesji i w użytkownikach?
-Czy publikowaliście e-ziny lub inne... powiedzmy, opracowania, poza "Mgławica Mocy - Opowieści"?
Awatar użytkownika
Tabula Inscripta
New One
 
Posty: 3
Rejestracja: 13 Kwi 2016, o 20:41


Wróć do Hyde Park

cron