Content

Filmy

Old vs. New

Old vs. New

Postprzez Dagos Bardok » 21 Wrz 2008, o 12:29

Które według Was stare (Nowa Nadzieja, Imperium Kontratakuje, Powrót Jedi) czy nowe (Mroczne Widmo, Atak Klonów, Zemsta Sithów) filmy są lepsze ?? Ja wypowiem się potem.
Awatar użytkownika
Dagos Bardok
 
Posty: 1017
Rejestracja: 11 Wrz 2008, o 18:42

Re: Old vs. New

Postprzez Peter Covell » 14 Paź 2008, o 16:49

Eh... wszystko zależy od punktu widzenia - jeden powie, że prawdziwy star-warsowy klimat miała tzw stara trylogia, a inny powie, że to ta nowa pokazuje to, co w GW najlepsze...
Faktem jest, że dla nas - wychowanych na współczesnym kinie z dużą ilością efektów specjalnych i zupełnie inną "szkołą" aktorską, stara trylogia wydaje się trochę... uhmm.. stara :mrgreen: Pojedynki na miecze świetlne nawet nie mogą konkurować z taką choćby walką Anakina i Obi-Wana, a pościg z "Ataku Klonów" za łowcą nagród na Coruscant zapiera dech w piersiach.
Generalnie rzecz ujmując to w obu trylogiach można znaleźć plusy i minusy - w dodatku, często podobne, lecz właśnie ta nowoczesna technologia filmowa w Epizodach I-III sprawia, że ogląda się je przyjemniej niż IV-VI...
Numer GG: 8933348
Nie pisz, jak nie masz po co. Nie pisz, żeby przypomnieć o odpisie Mistrza Gry. Nie pisz, jeśli chcesz pogadać o pogodzie.
I, na Boga, nie zawracaj dupy pytaniami "Co u Ciebie?"
Awatar użytkownika
Peter Covell
Administrator
 
Posty: 4247
Rejestracja: 27 Wrz 2008, o 15:56
Miejscowość: pod Poznaniem

Re: Old vs. New

Postprzez Mathel » 15 Paź 2008, o 15:44

Krótko mówiąc:
Stara trylogia ma klimat, to coś... a nowsza to głównie efekciarstwo, ale przyjemnie się ogląda ;)
"Good, old Mathel... See? Brutality can be beatifull!"
Awatar użytkownika
Mathel
New One
 
Posty: 81
Rejestracja: 14 Paź 2008, o 20:51

Re: Old vs. New

Postprzez Moebius » 24 Kwi 2009, o 07:31

Mathel napisał(a):Krótko mówiąc:
Stara trylogia ma klimat, to coś... a nowsza to głównie efekciarstwo

Jestem tego samego zdania.
POSTAĆ GŁÓWNA
Moebius Aeternum
POSTAĆ POBOCZNA
Heana Sundown
Awatar użytkownika
Moebius
New One
 
Posty: 274
Rejestracja: 24 Sty 2009, o 16:16
Miejscowość: Kraków

Re: Old vs. New

Postprzez Oto'reekh » 24 Kwi 2009, o 08:50

JA natomiast jestem zdania, że nawet jeśli pod każdym względem nowe epizody były by lepsze od starszych to i tak większośćfanów obstawałą by przy starej sadze. Zwykły efekt pierwszego razu, po prostu te części tworzą wzór i schemat, którego fizycznie nie da się odwzorować po tylu latach. Każdy chciał spowrotem Forda jako Hana Solo, Leie, Luka i starego Vadera. Ja też preferuje stare części ejdnak nowe też są całkiem niezłe, moze bardziej baśniowe i dla dzieci, może i wątek Anakina i Padme jest irytujący, samo przejście vadera na ciemnastrone zbyt nagłe, przez co mało prawdopodobne, ale za to jest masa efektów specjlanych i walk oraz scen batalistycznych. Niektóre postacie też są genialne, Qui Gon Obi Wan, Windu, nowy stary Yoda, czy Maul. Pozatym tutaj Jedi walczą na te meicze, a nie udają :P (Pierwsza wlaka Vader vs Obi w Nowej Nadziei :P)
Image
Image
GG: 447116
Awatar użytkownika
Oto'reekh
Administrator
 
Posty: 2726
Rejestracja: 3 Gru 2008, o 15:40

Re: Old vs. New

Postprzez Silus Targon » 24 Kwi 2009, o 09:37

Ja mam troszeczkę inny punkt widzenia na tą sprawę. Zastanawiałem się nad tym bo moja dziewczyna i szwagier mówili że stare części są o niebo lepsze od nowych a ja nigdy tak nie uważałem.
Bardziej podobają się te części które obejrzało się jako pierwsze. Ja obejrzalem SW w kolejności książkowej. Już pomijam przeskok technologiczny pomiędzy IV a I częscią ale chodzi też o zaskakiwanie. Jak ktoś oglądał od IV części to dla niego zaskoczeniem były prymitywne walki na miecze, że Leia i Luk to rodzeństwo, że Vader jest ich ojcem, że powstały gwiazdy śmierci i wiele wiele innych... A kiedy ogląda się od nowych częsci te wszystkie rzeczy nie sa żądnym zaskoczeniem. Bo to wszystko jest powiedziane wcześniej. A do tego czy to się komuś podoba czy nie dochodzą efekty specjalne które w w nowej trylogii są postawione na bardzo wysokim poziomie.
Ja wole nowe części niż stare na których widzę hełm Vadera malowany lipnym sprejem i kuty przez kowala:P
Postać główna
Image
Postać podoczna
Salomea Tiris
Image
Medison
Awatar użytkownika
Silus Targon
New One
 
Posty: 654
Rejestracja: 26 Sty 2009, o 20:45

Re: Old vs. New

Postprzez Oto'reekh » 24 Kwi 2009, o 14:11

Twoje podejście jest gorsze moim zdaniem, lekceważysz samą treść, fabyłe i przekaz, a wyzej stawiasz technike wykonania i wodotryski. To tak jakby stwierdzić, że Blade Runner jest nędznym filmem bo jest stary. Nie mówie, że jesteś sam z takim gustem i nie twierdze, że ja też jestem doskonały jeśli chodzi o wodotryski. Trzeba sobie przypomnieć ( za młody jestem jedynie z opowiadań :), że gdy Gwiezdne wojny oryginalnie szturmowały kina, był to taki szok technologiczny, że ludzie byli zachwyceni właśnie efektami specjalnymi, rozmachem, scenografią, ogromnymi pojazdami itd. itp. Jednak teraz będą bronić swojej opinii, że wolą starą sagę bo miałą w sobie to "coś" to czego brakuje nowym, zapomina się, że wtedy strona wizualna zachwycała tak jak teraz obecne filmy Lucasa.
Image
Image
GG: 447116
Awatar użytkownika
Oto'reekh
Administrator
 
Posty: 2726
Rejestracja: 3 Gru 2008, o 15:40

Re: Old vs. New

Postprzez Silus Targon » 24 Kwi 2009, o 14:44

Nie zrozumiałeś mnie Otorek. Z efektami specjalnymi to już była tylko dygresja na koniec. Pomijam całkowice efekty specjalne.
Film żeby był fajny musi mieć w sobie coś. Coś wciągającego. Fabułe, element zaskoczenia lub właśnie efekty specjalne. Jeśli najpierw obejrzałem nowe części to w starych nie było żadnego z tych elementów. Zaskoczenia nie było żadnego. Bo jak Ty usłyszałeś"Luk jestem twoim ojcem" byłeś w szoku a ja wtedy myślałem co napisać koleżance w sms bo zanim zacząłem oglądac film już to wiedziałem. Dlatego nie było w tym filmie nic co by mnie powaliło na kolana a to tylko dlatego że oglądałem je ksiażkowo.

To tak jak byś przed zainstalowaniem Kotora 1 znał całą historie i fabyłe gry. Kim jest raven co się z nim stało o więzi i Bastile(czy jak ona sie nazywała). Gra automatycznie staje sie beznadziejna.
Postać główna
Image
Postać podoczna
Salomea Tiris
Image
Medison
Awatar użytkownika
Silus Targon
New One
 
Posty: 654
Rejestracja: 26 Sty 2009, o 20:45

Re: Old vs. New

Postprzez Oto'reekh » 24 Kwi 2009, o 14:48

Nie oglądałeś ich ksiązkowo tylko chronologicznie, nie możesz oczekiwaćzaskoczenia jeśli nie oglądasz oryginału a dopiero praquela do niej. Ten 3 części miały być pogłębienie i wyjasnieniem postaci występujących w starej serii. Nowe epizody miały nas zaskakiwać tym co się działo wcześniej, pozatym zaskoczenia to nie jest główna cecha tego filmu, każdy oglądający wie dokładnie jak skończy się cała ta opowieść. To nie Prestiż tu nie jest ważna tajemnica.
Image
Image
GG: 447116
Awatar użytkownika
Oto'reekh
Administrator
 
Posty: 2726
Rejestracja: 3 Gru 2008, o 15:40

Re: Old vs. New

Postprzez Silus Targon » 25 Kwi 2009, o 09:31

Wiem że to jest cieżko zrobić i raczej nie uda Ci się to lecz pomyśl że oglądasz w takiej kolejności jak ja. Najpierw trzy nowe potem trzy stare i zastanów się czy podobały by ci się stare...
Na mnie nie zrobiły kompletnie żadnego wrażenia.
Postać główna
Image
Postać podoczna
Salomea Tiris
Image
Medison
Awatar użytkownika
Silus Targon
New One
 
Posty: 654
Rejestracja: 26 Sty 2009, o 20:45

Re: Old vs. New

Postprzez Oto'reekh » 25 Kwi 2009, o 10:51

E tam Han Solo do dziś jest zajebiaszczy razem z Chewim :P To prawda jak ktoś miał neiszczęście oglądać tak jak ty, to jest tak jak napisałem wcześniej, że nie ma się magii oglądania tego bardzo dawno temu, gdy takich filmów (nie licząc star treka) po prostu nie było
Image
Image
GG: 447116
Awatar użytkownika
Oto'reekh
Administrator
 
Posty: 2726
Rejestracja: 3 Gru 2008, o 15:40

Re: Old vs. New

Postprzez Jack Welles » 25 Kwi 2009, o 11:06

Ja mam takie same zdanie na tą sprawę co Otorek. Generalnie, głównie co mnie przyciąga do gwiezdnych wojen to Imperium Galaktyczne. Poza tym Lucas nie bez przyczyny nakręcił GW w tej a nie innej kolejności. Co do Blade Runner'a - uważam, że film jest świetnie nakręcony - świetna fabuła (choć poruszająca ciut inny problem niż książka) oraz podejście do efektów specjalnych ( w sensie tylko tyle ile na prawdę było trzeba).
Jeszcze tak na koniec - nie zapominajcie, że pierwsze GW zostały nakręcone ponad 30 lat temu - ludzie wtedy ciut inaczej myśleli i mieli inne wymagania co do fabuły.
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
Jack Welles
Gracz
 
Posty: 2552
Rejestracja: 31 Gru 2008, o 21:04
Miejscowość: Olsztyn

Re: Old vs. New

Postprzez Silus Targon » 25 Kwi 2009, o 11:17

czyli moje przypuszczenia sie sprawdziły. Nie rozumiecie mnie bo nie oglądacie ich w takiej kolejności jak ja. I to jest cały powód.
A nakręcone zostały w tej kolejności a nie innej głównie ze wzgledu na efekty specjalne. Lukas powiedział że ich technika nie pozwala im na kręcenie w kolejności książkowej i musi odczekać aż technika pójdzie do przodu i nakręci 3 pierwsze. Może miał też inne powody ja czytałem wywiad w którym się właśnie tak wypowiedział.
Postać główna
Image
Postać podoczna
Salomea Tiris
Image
Medison
Awatar użytkownika
Silus Targon
New One
 
Posty: 654
Rejestracja: 26 Sty 2009, o 20:45

Re: Old vs. New

Postprzez Jack Welles » 25 Kwi 2009, o 12:08

Silus - one zostały nakręcone w kolejności książkowej xD - co nie musi oznaczać, że hronologicznie. Podobnie jest np. z serią książek o Diunie - najpierw należy przeczytać zaczynając od Diuny, a potem dopiero cofnąć się do prequeli - inaczej niezbyt się kuma o c'mon. Poza tym podobnie był kręcony film i serial Twin Peaks Davida Lynch'a. Tam z kolei zupełnie nie skumasz filmu, którego akcja dzieje się przed wydarzeniami w serialu, jeśli najpierw nie obejrzysz serialu.
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
Jack Welles
Gracz
 
Posty: 2552
Rejestracja: 31 Gru 2008, o 21:04
Miejscowość: Olsztyn

Re: Old vs. New

Postprzez Oto'reekh » 25 Kwi 2009, o 15:27

SW nie było kręcone na podstawie książek, ksiązki powstały na samym filmie. Gdyby Lucas wiedział dokładnie co ma nakrecić, nie zostawił by kilka sprzeczności między starą a nową sagą. :)
Image
Image
GG: 447116
Awatar użytkownika
Oto'reekh
Administrator
 
Posty: 2726
Rejestracja: 3 Gru 2008, o 15:40

Re: Old vs. New

Postprzez Jack Welles » 25 Kwi 2009, o 15:40

wiki napisał(a):Pomysł Gwiezdnych wojen powstał we wczesnych latach 70. i w tym czasie był wielokrotnie zmieniany. Oryginalny film Gwiezdne wojny (jeszcze bez podtytułu Epizod IV: Nowa nadzieja, który dodano w 1980 roku) miał premierę w 1977 roku, ale rok wcześniej wydano adaptację książkową autorstwa Alana Deana Fostera (jako ghostwritera). Zgodnie z wypowiedzią Fostera udzielona magazynowi Empire, w przypadku, gdyby film nie odniósł znaczącego sukcesu, planowano jego niskobudżetową kontynuację w oparciu o książkę Spotkanie na Mimban.

Gwiezdne wojny okazały się jednak przebojem, co pozwoliło na nakręcenie dwóch kolejnych filmów, o uprzednio już zaplanowanej fabule. W 1993 roku ogłoszono, że powstanie kolejna trylogia - prequele uzupełniające historię Anakina Skywalkera. W 1999 ukazał się pierwszy film z nowej serii - Mroczne widmo, zaś premiera szóstego filmu (w kolejności kręcenia), czyli Zemsty Sithów, odbyła się 19 maja 2005.

W środowisku fanów oraz filmowym krążyło wiele plotek na temat pierwotnie zaplanowanej ilości filmów, podawano liczby w rodzaju 9 czy 12 sztuk, oparte na wczesnych wypowiedziach Lucasa. Dane te nigdy nie zostały jednak potwierdzone oficjalnie, a od ok. 1997 roku reżyser wyraźnie stwierdza, że uważa historię za zamkniętą i nie zamierza kręcić kolejnych obrazów, wypowiada się także sceptycznie na temat ewentualnej pełnometrażowej kontynuacji Gwiezdnych wojen po swojej śmierci.


Z tego wychodzi, że Lucas miał wcześniej zaplanowaną fabułę :roll: A nieścisłości mogły wyniknąć poprostu z nie przemyślenia.

P.S. Otorek - mógłbyś odpisać na Fondorze :mrgreen:
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
Jack Welles
Gracz
 
Posty: 2552
Rejestracja: 31 Gru 2008, o 21:04
Miejscowość: Olsztyn

Re: Old vs. New

Postprzez Oto'reekh » 26 Kwi 2009, o 09:24

Szkielet miał prawdopodobnie w głowie ale można przeczytać o tylu zmianach " w ostatniej chwili" , że faktycznie nie była przemyślana w każdym detalu
Image
Image
GG: 447116
Awatar użytkownika
Oto'reekh
Administrator
 
Posty: 2726
Rejestracja: 3 Gru 2008, o 15:40

Re: Old vs. New

Postprzez Jack Welles » 26 Kwi 2009, o 11:49

No to się ze sobą zgadzamy ;)
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
Jack Welles
Gracz
 
Posty: 2552
Rejestracja: 31 Gru 2008, o 21:04
Miejscowość: Olsztyn

Re: Old vs. New

Postprzez James Flash » 14 Gru 2009, o 22:15

Jakby tu zacząć? Już mam... A więc nie da się określić, jaka część jest lepsza. Dla mnie nowsza przecież w starej trylogii trzy może pięć (Max pięć) razy włączono miecz świetlny. Wiązki plazmy z epizodów od 4 do 6 nie równają się z tymi z 1-3. Dynamika w nowej a:
-Luke to ja jestem twoim ojcem!
-Nieeeee...
Ze starej nie ma porównania. Walka z Darthem Maulem czy Anakin i Obi-Wan nie mają sobie równych! Dialog w/w nadawałby się do brazylijskiej noweli. Moje zdanie różni się od innych. Cóż wszyscy jesteśmy inni :lol: . Oczywiście stara trylogia też mi się podobała, bo jak na tamte czasy to był to wielki super hit. Wtedy nie wiedziano zbyt dużo o Gwiezdnych Wojnach dzisiaj możemy dowiedzieć się wszystkiego.
Znam się trochę na broni z Gwiezdnych Wojen i wiem jak trudno było zrobić wiązkę, ale im się jakoś udało. Broń na kapiszony to też niezły pomysł ;)

Pozdrawiam
Nie możesz mnie pokonać.
Jeśli to zrobisz, stanę się potężniejszy niż to sobie możesz wyobrazić.
Awatar użytkownika
James Flash
New One
 
Posty: 63
Rejestracja: 10 Paź 2009, o 19:58
Miejscowość: Kołobrzeg

Re: Old vs. New

Postprzez Andy Calius » 17 Gru 2009, o 21:45

Jaka broń na kapiszony po poprostu replika wojskowego pistoletu z przerobioną lufą i osłoną na spust. A co do efektów to w chwili obecnej każdy debil przy pomocy programów dostępnych w internevie może zrobić takie same "jeśli nie lepsze". Natomiast w tamtych czasach to był dopiero kosmos!
Postać główna
Image

Postacie poboczne

Nax Vardo MC 004
Louis Carbon
Etan Kovalsky

Postacie nieaktywne
Marcus Climek
Bal kote, darasuum kote, Jorso’ran kando a tome. Sa kyr'am nau tracyn kad, Vode an
Awatar użytkownika
Andy Calius
New One
 
Posty: 554
Rejestracja: 10 Lut 2009, o 20:54
Miejscowość: Warszawa

Następna

Wróć do Filmy

cron