Content

Książki

Opinie, pytania, niejasności.

Po jaką nową książkę chcesz/chciałbyś sięgnąć w najbliższym okresie?

Ankieta zakończyła się 27 Kwi 2012, o 21:36

"The Old Republic: Fatalny Sojusz" - Sean Williams [10 maja '12]
0
Brak głosów
"Zaginione plemię Sithów" - J.J. Miller [24 maja '12]
0
Brak głosów
"Powrót Jedi" (wznowienie) - James Kahn [czerwiec '12]
1
14%
"Przeznaczenie Jedi 8: Hegemonia" - Christie Golden [czerwiec '12]
0
Brak głosów
"Przeznaczenie Jedi 9: Apokalipsa" - Troy Denning [lipiec '12]
1
14%
"Red Harvest (Czerwone żniwa)" - Joe Schreiber [lipiec '12]
0
Brak głosów
"Shadow Games (Mroczne gry)" - M.Reaves i M.A. Bohnhoff [sierpień '12]
1
14%
"Knight Errant (Błędny rycerz)" - John Jackson Miller [sierpień '12]
1
14%
"Darth Plagueis" - James Luceno [wrzesień '12]
3
43%
 
Razem głosów : 7

Opinie, pytania, niejasności.

Postprzez David Turoug » 13 Lis 2011, o 13:15

Brakowało chyba takiego tematu, gdzie można porozmawiać o książkach. Można oczywiście czynić to w tematach dotyczących konkretnych tytułów, ale myślę, że warto poświęcić jeden topic na bardziej ogólną dyskusję.

Żeby zagaić wątek ciekaw jestem jakie książki cenicie najbardziej? Może Trylogię Thrawna? Albo którąś z nowszych serii. Prawdę mówiąc, sam jeszcze nie ruszałem ani Nowej ery JEdi, ani Dziedzictwa Mocy, ani Przeznaczenia Jedi, chociaż powoli się do nich przymierzam, aczkolwiek ci Vongowie jakoś nie bardzo mnie zachęcają. Ktoś poleciłby specjalnie serię? A może coś z Mrocznego Gniazda, które jest trzytomowe?

Poza tym dla uatrakcyjnienia co jakiś czas wrzucę ankietę, potem będzie podsumowanie :)
Image
Awatar użytkownika
David Turoug
Administrator
 
Posty: 5312
Rejestracja: 28 Wrz 2008, o 01:25

Re: Opinie, pytania, niejasności.

Postprzez Kelan Navarr » 13 Lis 2011, o 13:32

Jako, że czytanie na laptopie, albo na stacjonarnym mnie doprowadza do szału, ostatnio udało mi się wreszcie nabyć całą Trylogię Thrawna i drugi tom dylogii "Ręka Thrawna". Trylogię właśnie skończyłem czytać i wrażenia jak najbardziej pozytywne. Gdybym miał się czegoś czepić, to spłycone lekko zakończenie, ale poza tym całość prezentuje się naprawdę solidnie. Punktu odniesienia zbyt wielkiego nie mam, bo przygodę z gwiezdnowojennymi pozycjami skończyłem dawno temu na potworkach typu "Han Solo i ...". Złe doświadczenia skutecznie udało mi się zatrzeć właśnie Trylogią Thrawna i obecnie staram się uzupełnić kolekcję o pozycje typu "Cienie Imperium" :)

Co do ankiety - pojedyncze książki nie mają zbyt wiele miejsca na rozwinięcie bardziej rozbudowanej historii, więc głos oddałem na trylogię (choć dylogie też by się łapały). Dłuższe serie mogą stawać się męczące, więc w tym kierunku nie spoglądam
Image
Awatar użytkownika
Kelan Navarr
Gracz
 
Posty: 2329
Rejestracja: 28 Gru 2008, o 00:13

Re: Opinie, pytania, niejasności.

Postprzez David Turoug » 13 Lis 2011, o 13:40

A ja ostatnio wziąłem się za Trylogię Akademia Jedi, niestety zacząłem od drugiego tomu "Uczeń Ciemnej Strony", gdyż pierwszy ktoś wypożyczył. Skończę serię to wypowiem się głębiej. Obecnie czytam, a raczej kończę czytać Rozbitku z Nirauanu. Książka dość ciekawa, ale jeżeli ktoś wie przed sięgnięciem po lekturę jak wyglądają Vagaari, to może zastanawiać się co ta rasa robi od początku wyprawy ku "Lotowi Pozagalaktycznemu". Co prawda przedstawiają się jako ********, ale po opisie jednoznacznie można stwierdzić że to Vagaari.
Kelan a nabywasz książki gdzieś w antykwariatach, allegro, czy może oryginały z zagranicy?
Image
Awatar użytkownika
David Turoug
Administrator
 
Posty: 5312
Rejestracja: 28 Wrz 2008, o 01:25

Re: Opinie, pytania, niejasności.

Postprzez Jack Welles » 13 Lis 2011, o 14:15

Ze mną akcja jest taka, że z SW przeczytałem tylko podstawową trylogię + trylogię Thrawna + Cienie Mindoru. Jakoś nigdy nie miałem po drodze z książkami SW - głównie przez to, że wiecznie zawalony jestem mnóstwem innych książek. Co do formy wydań - zaznaczyłem tetralogię bo średnio tak długie serie ogólnie czytam.
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
Jack Welles
Gracz
 
Posty: 2552
Rejestracja: 31 Gru 2008, o 21:04
Miejscowość: Olsztyn

Re: Opinie, pytania, niejasności.

Postprzez Mistrz Ind'yk » 13 Lis 2011, o 15:12

Moja pierwszą książkę ze świata GW i czas, kiedy ją czytałem pamiętam tylko dzięki zabawnej sytuacji. To było "Imperium kontratakuje" w 2 klasie podstawówki, a pamiętam, bo musiałem przerwać lekturę, żeby przeczytać "Dzieci pana Astronoma" :D .
Później potoczyło się z górki, wszelkie antykwariaty i tanie książki czyściłem z tego, czasem nawet, jak jeszcze nie było takich cen, odwiedzałem Empik. Najbardziej mi w pamięć zapadły i najczęściej wracam na pewno do Trylogii Thrawna, "Ja, jedi" i niektóre z -wingów (oczywiście dzięki Corranowi ;) ).
W ankiecie, podobnie jak Kelan, wolę rozwinięte, ale bez przesady - trylogie.
Awatar użytkownika
Mistrz Ind'yk
Gracz
 
Posty: 1735
Rejestracja: 21 Cze 2011, o 12:42

Re: Opinie, pytania, niejasności.

Postprzez Shas » 13 Lis 2011, o 15:53

Jestem już tak przesiąknięty Horus Heresy że nie przyjmuje nic co nie ma przynajmniej 10 części. ;)
I know what dude I am I'm the dude playin' a dude disguised as another dude.
Shas
New One
 
Posty: 477
Rejestracja: 7 Mar 2010, o 19:29

Re: Opinie, pytania, niejasności.

Postprzez Tzim A'Utapau » 13 Lis 2011, o 18:41

A ja to lubię jednostrzałowce i to zaznaczyłem w sondzie. Zwłaszcza, jeśli na warsztat brano wszelkiej maści scum and scoundrels albo okres Imperial Civil War.

Gwiezdnowojenne książki są jakie są, raz się trafia coś dobrego, generalnie nie ma się czym zachwycać, więc jak już po nie sięgam, to na raz. Ogółem przeczytałem tego coś koło... bo ja wiem, z czterdzieści sztuk. Ani to dużo, ani mało jak na tak rozbudowane uniwersum. Od dłuższego czasu bardziej ciągnie mnie do poznawania wątków przez internet, niż czytanie tych różnej jakości wypocin. Star Wars to dobre podłoże po komiks, film, grę rpg, ale stricte literatura sobie z tym światem nie radzi.

Seria "dziedzictwo" o Jacenie to bez przesady jedne z najgorszych książek, jakie czytałem w całym życiu. A skończyłem je tylko dlatego, że miałem parcie na poznanie fabuły. Nota bene: książki są tak chaotyczne, że lepiej ich treść poznać na wookiepedi. No, jak na ironię coś ciekawego do EU wnoszą.

Nową erę Jedi da się czytać. Większość serii jest bez rewelacji, kilka tomów ukazuje zwłaszcza ciekawie życie polityczne Nowej Republiki. Lubię rodzeństwo Solo, więc jego losy śledziłem z pewnym zainteresowaniem. Za to bohaterowie znani ze starej trylogii kompletnie stracili swój urok, całość nabrała konsystencji rozgotowanej telenoweli.

Polecam wszystkie zbiory typu "Opowieści" (łowców nagród, z pałacu Jabby, z kantyny Mos Eisley etc), bo choć dziś już stoją w opozycji do kanonu, były dobrze pisane i to przyjemna literatura w ogóle, a nie tylko gwiezdnowojenna.

Nie podobała mi się żadna książka osadzona w realiach filmowych. Pierwsza, druga i trzecia część jako książki to po prostu masakra, cztery, pięć, sześć... nadal szkoda czasu, choć już można znieść. Ciężko jest adaptować na słowo pisane coś, co oparło się przede wszystkim na efektach specjalnych.

Thrawn... średni :P Może kwestia tego, że zacząłem od komiksu, który był po prostu słaby. Fabuła interesująca, główny antagonista kultowy, książki się przeczytało tak, jak się zjada kanapkę na drugie śniadanie.

Sentyment mam do serii "Uczeń Jedi", ale to jasno określone, że odbiorcami książek mają być dzieciaki. Mimo wszystko to da się czytać.

Niektóre Wojny Klonów ujdą. Medstar jeden i drugi, Gambity, Żadnych jeńców, labirynt zła, no to da się czytać. Kompletnie chce się płakać za to po "Próbie Jedi".

Fajnymi przygodówkami są serie Hana i Lando, choć to mało gwiezdnowojenne lektury. Starożytni czarodzieje rządzą :D

Co tam jeszcze... chyba nie dorwałem nic dawno z okresu Starej Republiki, mógłby coś polecić? Polowałem na "Revana", ale obawiam się że mi zbrzydnie ten bohater po lekturze książki mu poświęconej. A, wiem co jeszcze miałem... nie dałem rady na poważnie przeczytać niczego o Sithach (może mierzyłem w kiepskie tytuły). Seria Bane'a wyrobiła mi bardzo negatywną opinię o pozycjach zabierających się za perspektywę dark side. Ogólnie jak z force'userami, to wolę komiks :D
Image

Postacie archiwalne:
Image
Image
Tau z Lakonów - stoczniowiec, infant Fondoru
Sate Nova (ERG 1212) - imperialny gwardzista
Asa-Lung - zmiennokształtny
Korjak z Malastare - Feeorin, windykator Czarnego Słońca
Awatar użytkownika
Tzim A'Utapau
Gracz
 
Posty: 1589
Rejestracja: 4 Lis 2010, o 20:34

Re: Opinie, pytania, niejasności.

Postprzez Fenn Mereel » 3 Sty 2012, o 23:26

Drodzy moi, czy którekolwiek ma, lub wie gdzie dostać linka do e-booka z serii "Przeznaczenie Jedi", najlepiej jeżeli byłyby to wszystkie części, ale pierwszą też nie pogardzę. :)
Postacie aktualne:
Rayleigh Silvano - Gwiezdny podróżnik

Poprzednie postacie:
Jac Randall - Hapanin; Starszy Szeregowy w 165 Grupie Do Zadań Specjalnych, Grupa Operacyjna "Mgła" - KIA
Desmond Ivey - Pół-Echani; Uczeń Jedi - zginął podczas bombardowania Coruscant
Fenn Mereel - Mandalorianin; Łowca Nagród, aalor klanu Mereel - ash'amur (poległ)
Krusk Sel'thar - Bothanin; Kapitan Floty Nowej Republiki, Republic Class Star Destroyer "Invincible" - KIA

Aldo Cohl - Mirialanin; Mechanik - zginął zastrzelony przez Imperialnych
Awatar użytkownika
Fenn Mereel
Gracz
 
Posty: 624
Rejestracja: 6 Lut 2010, o 12:59
Miejscowość: Warszawa

Re: Opinie, pytania, niejasności.

Postprzez Damek Vekkis » 9 Kwi 2012, o 23:39

Wątek zaliczył zgon, a szkoda, bo zapowiadał się ciekawie. Jak Panie Turoug, udało się zgłębić Andersona? Osobiście mam mieszane uczucia co do tego autora, jego książki niestety poziomu nie trzymają. Przykładowo: Miecz ciemności przeczytałem szybko i z przyjemnością, chciałem więcej. Trafiłem na Ucznia Ciemnej Strony, również świetna moim zdaniem książka, chociaż czasem akcja stoi w miejscu i wieje nudą. Z kolei wszelkiego typu opowieści z Kantyny, Łowców Nagród (ta była w sumie niezła z tych najgorszych), czy pałacu Jabbby mnie nie ujęły.
POSTAĆ GŁÓWNA
Image
Awatar użytkownika
Damek Vekkis
New One
 
Posty: 46
Rejestracja: 7 Kwi 2012, o 09:51
Miejscowość: Kraków

Re: Opinie, pytania, niejasności.

Postprzez David Turoug » 10 Kwi 2012, o 00:50

Niestety do dzisiaj nie udało mu się dopaść I i III tomu Akademii Jedi. Zresztą od listopada nie miałem głowy na Gwiezdne Wojny itp. Ostatnio jednak powróciłem do książek. W końcu przeczytałem papierową wersję "Narodzin Czarnego Lorda: Dartha Vadera", którą dostałem od dziewczyny. Wcześniej miałem na rozkładzie tylko wersję elektroniczną twory Jamesa Luceno. Była tez okazja zapoznać się z "Opowieściami z Pałacu Jabby". Zbiór dodaje parę smaczków, gdyż jest powiązany szczególnie z "Powrotem Jedi", ale specjalnie mnie nie zachwycił. Tak samo "Opowieści z Gwiazdy Śmierci", jednak tych opowiadań nawet nie dokończyłem...
Dzisiaj mam zamiar skończyć ostatnią część trylogii Dartha Bane'a - "Dynastia Zła". Szczerze mówiąc jedne z lepszych książek ze świata Star Wars. Karpyshyn ma smykałkę do Starej Republiki, począwszy od scenariusza do KOTORA, po wyżej wspomnianą trylogię. W przerwach między Banem łyknąłem Antologię Fanów Star Wars 2010-2011, ciekawa pozycja. Miałem to szczęście, że udało mi się zdobyć wersję książkową.
Będąc już przy Drew Karpyshynie zastanawiam się, czy nie nabyć książki "SW The Old Republic: Revan". Ktoś już czytał? Jeżeli tak to jak wrażenia (tylko bez spojlerów)?
Ponadto w kolejce czekają już dwie książki "Maska kłamstw" Luceno oraz "Darth Maul. Łowca z Mroku" Reavesa (obie + trylogie Bane to te nowe "kieszonkowe" wydania za 13,99).


Przy okazji wyniki zaległej ankiety. Postaram się wrzucić jakąś nową ;)

Image

Edit:
Zapraszam do nowej ankiety, dotyczącej danych okresów Galaktyki ;) Okres trwania 10 dni, każdy ma prawo do zaznaczenia jednej lub dwóch odpowiedzi.
Image
Awatar użytkownika
David Turoug
Administrator
 
Posty: 5312
Rejestracja: 28 Wrz 2008, o 01:25

Re: Opinie, pytania, niejasności.

Postprzez Larisa Rayne » 10 Kwi 2012, o 19:49

Ja mogę się pochwalić, że trylogie Darth Bane'a mam już naliczone na swoje konto :) książka ciekawa, świetnie opowiadające historie jednego ze słynnych Lordów, który zaczynał jako nic nie znaczący człowiek. Maska Kłamstw no cóż, jeśli ktoś chce wiedzieć co działo się przed pierwsza częścią Gwiezdnych Wojen " Mroczne Widmo" to jest to książka dla niego :) dzisiaj kupiłam kolejną część Darth Maul - Łowca z Mroku " 2-3 dni do przeczytania, dopiero wtedy będę mogła cokolwiek powiedzieć na ten temat. Jeśli chodzi o Revana to niestety nie miałam okazji czytać, ale bardzo mnie ciekawi i chyba sobie ją kupię i to niedlugo :) :D ciekawi mnie czy Historia Darth Revana która można poznać w pierwszej części gry Knights of The Old Republic, będzie tak dobrze przedstawiona jak w książce :) choć jak każdy pewnie wie, książka powali gre na kolana ;)
Image
Image

nr gg : 4946534
Awatar użytkownika
Larisa Rayne
New One
 
Posty: 646
Rejestracja: 26 Kwi 2010, o 17:37

Re: Opinie, pytania, niejasności.

Postprzez Damek Vekkis » 10 Kwi 2012, o 20:40

Ja właśnie mam chęć na Revana i Maula. Jak przeczytasz, to czekam na opinię czy warto.
Słyszałem, że KOTOR był całkowicie oparty o książkę, ale mnie bardzo ciekawi postać Malaka. W grze był postacią opisaną bardzo nieciekawie. Ot, taki sobie Sith.
POSTAĆ GŁÓWNA
Image
Awatar użytkownika
Damek Vekkis
New One
 
Posty: 46
Rejestracja: 7 Kwi 2012, o 09:51
Miejscowość: Kraków

Re: Opinie, pytania, niejasności.

Postprzez David Turoug » 10 Kwi 2012, o 21:32

Zaznaczam, że najpierw była gra, do której scenariusz w dużej mierze stworzył Karpyshyn. Książka TOR: Revan jest podzielona na dwie części. Pierwsza jest kontynuacją wątków z KOTORA, natomiast druga rozgrywa się w 3950 BBY po wydarzeniach z KOTORA II ;)
Chyba w przyszłym tygodniu zrobię sobie prezent w postaci tej książki.
Image
Awatar użytkownika
David Turoug
Administrator
 
Posty: 5312
Rejestracja: 28 Wrz 2008, o 01:25

Re: Opinie, pytania, niejasności.

Postprzez Damek Vekkis » 10 Kwi 2012, o 23:26

O kurcze! To jestem zdziwiony... myślałem, że najpierw była książka, lub wyszło to w podobnych czasach... No to wtoopa.
Dzisiaj biorę się za Maula, generalnie to właśnie się za niego biorę.
POSTAĆ GŁÓWNA
Image
Awatar użytkownika
Damek Vekkis
New One
 
Posty: 46
Rejestracja: 7 Kwi 2012, o 09:51
Miejscowość: Kraków

Re: Opinie, pytania, niejasności.

Postprzez Larisa Rayne » 15 Kwi 2012, o 00:02

I stało się jak mówiłam :) kolejna książka przeczytana :) nie będę Wam mówiła i streszczała co się takiego tam wydarzyło, powiem tylko tak. Nie jestem do końca zadowolona z tej książki, tzn spodziewałam się czegoś innego. Ale tak po za tym to fajna :D. Będę się wciąż upierała, że historia o Darth Bane'ie jest dla mnie na pierwszym miejscu :)
Image
Image

nr gg : 4946534
Awatar użytkownika
Larisa Rayne
New One
 
Posty: 646
Rejestracja: 26 Kwi 2010, o 17:37

Re: Opinie, pytania, niejasności.

Postprzez David Turoug » 15 Kwi 2012, o 01:14

Larisa Rayne napisał(a):Nie jestem do końca zadowolona z tej książki, tzn spodziewałam się czegoś innego. Ale tak po za tym to fajna.


Prawdę mówiąc powyższe zdania w żaden sposób niczego nie wyjaśniają. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że ciężko z nich wyciągnąć twoje ostateczne zdanie na temat książki. Co niezbyt Ci podeszło? Opis bohaterów, świata? Sama fabuła, dialogi?? Parę szerszych zdań, bez spojlerów mogłabyś dorzucić ;) Tak w ogóle to czytałaś Revana po polsku czy w oryginale?
Image
Awatar użytkownika
David Turoug
Administrator
 
Posty: 5312
Rejestracja: 28 Wrz 2008, o 01:25

Re: Opinie, pytania, niejasności.

Postprzez Larisa Rayne » 15 Kwi 2012, o 11:44

Zapomniałam dodać, że nie jest tu mowa o Revanie tylko o ' Darth Maul Łowca z Mroku ". Próbując nie spoilerować ?

Krótko mówiąc jeśli chodzi o negatywy z mojej strony
1. Spodziewałam się czegoś innego rozpoczynając tą książkę
2. Myślałam, że chociaż nieco więcej dowiem się o Darth Maulu.

a Tak po za tym dobrze przedstawiony opis postaci, fajnie rozciągająca się akcja oraz to co mi najbardziej się podobało to zaskakujący koniec :D :D Jeśli chodzi o innych bohaterów niż Maul, to podobają mi się dialogi między nimi, oraz dawka humoru :) za to jeśli chodzi o tytułowego bohatera to hmm zabójczy, groźny, przerażający, który zrobi wszystko by tylko wykonać swoje zadanie i to jest w nim fajne ;) Aż się sama zastanawiam jak Obi - Wan Kenobi pokonał go w " Mrocznym Widmie", czemu to mówię ? bo w książce ukazany jest jako 100 procentowo skuteczna maszyna do zabijania ;)
Image
Image

nr gg : 4946534
Awatar użytkownika
Larisa Rayne
New One
 
Posty: 646
Rejestracja: 26 Kwi 2010, o 17:37

Re: Opinie, pytania, niejasności.

Postprzez David Turoug » 20 Kwi 2012, o 21:37

Dzisiaj wziąłem się za książkę "Darth Maul. Łowca z Mroku" za jakiś czas wyrażę swoją opinię. Niedawno skończyłem czytać "Maskę Kłamstw" Luceno, czyli takie wprowadzenie do "Mrocznego Widma". Sporo polityki, jeżeli ktoś jest fanem Federacji Handlowej to się nie zawiedzie. Jest też trochę Zakonu i Sidiousa ;)

Dzisiaj o 1:00 skończyła się też ankieta "Najchętniej sięgam po książki osadzone w..." Dwie odpowiedzi uzyskały po dwa głosy co wystarczyło do wygrania:
Erze Imperium/Rebelii (0 ABY - 4 ABY) - 2 głosy - 29%
Erze Nowej Republiki (4 ABY - 25 ABY) - 2 głosy - 29%

Widzę też, że nikt nie sięga po Erę Dziedzictwa, która nie otrzymała żadnego głosu.
Wrzucam nową ankietkę, dotyczącą przyszłych książek wydanych przez Amber, w tym roku ;)
Image
Awatar użytkownika
David Turoug
Administrator
 
Posty: 5312
Rejestracja: 28 Wrz 2008, o 01:25

Re: Opinie, pytania, niejasności.

Postprzez Mistrz Ind'yk » 20 Kwi 2012, o 23:54

Wybrałem Powrót Jedi z tego prostego powodu, że nie kurzy się jeszcze na mojej półce, chociaż i tak cały czas poluję na wydanie klasycznej trylogii z INTERARTU, pozostałe 2 filmowe książki właśnie z niej mam ;) .

Oraz Dartha Plagueisa, która może być ciekawa, pokazując losy Sithów podczas "spokoju". W sumie sam Plagueis był zachęcająco pokazany w filmie, a mi przyda się przybliżenie jego mistrza - Dartha Tenebrousa, szczególnie do mieszania w tutejszej fabule :) .
Awatar użytkownika
Mistrz Ind'yk
Gracz
 
Posty: 1735
Rejestracja: 21 Cze 2011, o 12:42

Re: Opinie, pytania, niejasności.

Postprzez Larisa Rayne » 21 Kwi 2012, o 22:27

A ja MOI DRODZY SKOŃCZYŁAM CZYTAĆ już kolejną część, czyli tam taradam MROCZNE WIDMO :D
Książka wspaniale przedstawia to co było w filmie nie pomijając żadnego szczegółu i co jest fajniejsze.....to, że dialogi są powiększone i jest wiele rzeczy wytłumaczonych, których nie było w filmie :) na przykład ( PRZEPRASZAM ZA TO ), książka zaczyna się od wyścigu w którym Skywalker przegrywa z sebulbą - mowa o tym wyścigu była później kiedy Padme wielce zdziwiona, dowiedziała się, że Ani nigdy nie wygrał, a malec tłumaczył się z kroku na krok że Dug zrobił mu na złość :)

POLECAM ! i już poluję na kolejną książeczkę :D
Image
Image

nr gg : 4946534
Awatar użytkownika
Larisa Rayne
New One
 
Posty: 646
Rejestracja: 26 Kwi 2010, o 17:37

Następna

Wróć do Książki

cron